W plebiscycie BRYŁA ROKU 2017 oddano aż 10 787 głosów, z czego najwięcej z nich oddano na biurowiec Bałtyk znajdujący się w Poznaniu. Dzięki największej liczbie zdobytych głosów zajął on pierwsze miejsce w konkursie i przyjął tytuł honorowy. Jakie są inne najlepsze polskie realizacje? Zobaczcie sami!
Bryła Roku 2017
I miejsce – Biurowiec Bałtyk w Poznaniu
Na biurowiec Bałtyk w Poznaniu zostało oddanych w sumie 2565 głosów. Budynek powstał według pomysłu kreatywnej, słynących z odważnych projektów holenderskiej pracowni MVRDV. Co ciekawe- budynek z każdej strony wygląda zupełnie inaczej. W zależności od tego, z której strony się na niego patrzy może wydawać się, że jest głęboko podcięty i wisi nad ulicą, przypomina piramidę, albo jest przysadzisty, czy po prostu smukły. Biurowiec jest abstrakcyjną formą, która z każdej strony nadaje nowego wydźwięku i charakteru. Tworzy świetny obiekt, który jest nie tylko wielki, ale też ciekawy i funkcjonalny. Obramowania budynku zostały obłożone betonem, w co trudno uwierzyć nawet wtedy, gdy patrzymy na nie z bliska, ponieważ bez wątpienia dają złudzenie kamiennej skorupy. Ponadto ciemne obramowania kontrastują z jasnymi przeszkleniami i kadrują widoki.
II miejsce – Siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
W konkursie Bryła Roku 2017 drugim najlepszym projektem jest Siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która do ostatniego momentu walczyła o pierwsze miejsce z Biurowcem Bałtyk w Poznaniu, uzyskując tym samym 2422 głosy. Projekt ten opracowała pracownia Grupa 5 Architekci, Bass Arquitectes oraz Małeccy Biuro Projektowe. Projektanci w doskonały sposób stworzyli projekt, który nie tylko wywoływał emocje względem swojego wyglądu, ale również pod względem funkcjonalności, spełniając całkowicie oczekiwania współczesnych studentów, a zarazem dbając o ich wygodę. Cała realizacja ma swój wyjątkowy, niepowtarzalny klimat, a swoim wyglądem i odwagą robi ogromne wrażenie, co na pewno doceniło jury konkursy.
III miejsce – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Trzecie miejsce, uzyskując 1824 głosy zajęło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to wyrazista, niepowtarzalna bryła, któr abez wątpienia nawiązuje ściśle do tematyki prezentowanych wystaw wewnątrz budynku. Budynek stanowi nieregularną wieżę, której znaczna część ukryta jest pod ziemią. Całość tworzy abstrakcyjną i ekspresyjną formę wywołującą niepokojącą aurę miejsca i odwołującą się do tragicznych wydarzeń z przeszłości. Ponadto w zamiarze projektu muzeum było stworzenie go takim, aby móc przeprowadzić uczestników przez kolejne ekspozycje, tak, aby stopniowo budować odpowiedni nastrój i szereg towarzyszących temu emocji. Widzowie mieli być wyprowadzani z podziemnych, ciemnych ekspozycji w górnym kierunku ku jasności, aby stopniowo przejść przez przeszkloną fasadę budynku na sam szczyt, którym jest taras widokowy na całą panoramę Gdańska.
IV miejsce – Przedszkole w dzielnicy Kleszczówka w Żorach
Przedszkole w dzielnicy Kleszczówka w Żorach to dzieło pracowni toprojekt wykonane z drewna, które całościowo pokrywa elewację budynku emanując ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa, Choć budynek stoi na niewielkiej działce, jest parterowy i stosunkowo rozłożysty, a ponadto posiada wewnętrzne dziedzińce. Co ciekawe- jest wyposażony w zielony dach, który pełni funkcję tarasu rekreacyjnego.
V miejsce – V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
Projekt liceum architekta Zbigniewa Maćkowa długo czekał na swoją realizację. Został ogłoszony jeszcze w 2007 roku, ale z racji braku funduszy i późniejszych ekshumacji szczątków z cmentarza ewangelickiego , a także oczekiwań na dotację unijną- dopiero teraz udało się zrealizować wizję. Oprócz tego, że sam w sobie obiekt jest bardzo nowoczesny i dzięki dużym przeszkleniem, jasny w swoim wnętrzu posiada coś, czym zapewne mocno się wyróżnia- to umiejscowienie boiska na dachu szkoły. Boisko na dachu niewątpliwie sprawiło, ze szkołą w znaczny sposób zyskała na swojej atrakcyjności i coraz większej popularności. Oryginalne rozwiązanie przyczyniło się również do uniknięcia wycinki drzew w obrębie szkoły i zachowania zieleni w jej otoczeniu.
VI miejsce – Budynek mieszkalny Sprzeczna 4 – Warszawa
VI miejsce to rdzawy, betonowy budynek, który został stworzony w całości z prefabrykatów i stanął na warszawskiej Pradze. Mimo niezbyt dobrej krążącej opinii na temat technologii budowania, którą zastosowano okazała się ona strzałem w dziesiatkę dla pracownia BBGK Architekci. Dzięki zastosowanej technologii udało się postawić budynek stosunkowo szybko, bezpiecznie i przede wszystkim bez wyższych kosztów. Ponadto taka technika pozwoliła uczynić projekt niezwykle oryginalnym, pomysłowym i wygodnym obiektem do życia.
VII miejsce – Bulwary Wiślane – Warszawa
Bulwary Wiślane w Warszawie to odcinek 800 metrów, który rozciąga się od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Karowej. Niegdyś bardzo zaniedbany- dziś przestrzeń publiczna, która tętni życiem towarzyskim. Odmianą tego miejsca zajęła się pracownia RS Architektura Krajobrazu, która zadbała o falujące ławki, figury ryb, które zamieszkują Wisłę, fontanny, schody prowadzące prosto do rzeki, czy plażę z tarasami solarnymi. Przestrzeń stała się wspaniałą otwartą przestrzenią, w której każdy powinien znaleźć wygodne miejsce na relaks, co zapewne doceniono w konkursie Bryła Roku 2017.
VIII miejsce – Biurowiec firmy Kanlux – Radzionków
Firma Kanalux to jedna z najbardziej znanych polskich firm zajmujących się instalacjami oświetleniowymi. Prosząc o pomoc Architektów z pracowni Medusa Group, zamienili oni starą stołówkę wojskową w nowoczesny i oryginalny biurowiec, który pokryli rzędami ocynkowanych korytek kablowych.
IX miejsce – rzeźba NAWA we Wrocławiu
Rzeźba NAWA to zdecydowanie jeden z najbardziej oryginalnych projektów w całym Wrocławiu. Jego autorem jest Oskar Zięta, który w oparciu o technologię FiDU, polegającej na “dmuchaniu” stali pod ciśnieniem złożył 35 stalowych łuków tworzących wyróżniającą się bramę na Wyspie Daliowej. To rola Europejskiej Stolicy Kultury, którą Wrocław pełnił w 2016 roku zaowocowała w nowe, pełne kreatywności projekty w mieście. O NAWIE pisaliśmy już TU.
X miejsce – Budynek agencji reklamy FUX – Gliwice
Budynek agencji reklamy FUX w Gliwicach zajął niegdyś bardzo zaniedbany teren, który obecnie stopniowo zamienia się w nowoczesną strefę biznesu. Projektem biura zajęli się Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski z pracowni Interurban odwołując się do industrialnej przeszłości tego miejsca. Co ciekawe- budek z dwóch różnych stron różni się fakturą elewacji. Z jednej strony zastosowano gładką blachę, która przypomina taflę jeziora, z drugiej zaś- chropowatą fasadę najeżoną wypustkami i otworami.
Dodatkowo w całym konkursie Bryła Roku 2017, oprócz przyznanych miejsc, jury postanowiło wyróżnić przedszkole w Żorach za to, że już od najmłodszych lat dzieci mogą obcować z pięknymi formami i kształtować swój gust i poczucie estetyki.
Źródło: Bryła