8 polskich marek ceramicznych, w które warto zainwestować

0
20302

Ceramika i porcelana nabiera wartości z czasem. Teraz to wiemy, ale rodzice nam o tym nie mówili. A szkoda! Filiżanki, szklane wazony czy figurki, którymi zastawione były półki meblościanek w naszych domach czy w mieszkaniach naszych babć i ciotek, dopełniały jedynie szarą codzienność. Wtedy wydawało nam się, że to tylko filiżanki, z których pijemy herbatę czy kawę, a szklana ryba na kredensie u cioci Leokadii zerkała na nas jak niepotrzebny gadżet. W latach 80. wiele z tych cennych zbiorów wylądowała niechciana na działkach, daczach i strychach. Niewielu wówczas doceniało takie nazwiska jak Adam Sadulski, Wincenty Potacki, Zofia Galińska czy Józef Wrzesień. Zestawy z Ćmielowa czy Chodzieży były w każdym domu. Teraz warte są pokaźne kwoty.

Bądźmy więc świadomi i zacznijmy kolekcjonować nową, polską ceramikę i porcelanę. Nie stać nas może na dobre malarstwo, ale nowa ceramika to dobra inwestycja. Za 20 lat nie będziemy żałowali ;).

Oto 8 marek z nurtu nowej polskiej ceramiki i porcelany, które warto kolekcjonować, by na nich zarobić:

OKO to limitowana seria ceramicznych, ręcznie malowanych przedmiotów wykonanych przez ilustratorkę, graficzkę i projektantkę Malwinę Konopacką. Wazony ukazały się w kilku  kolekcjach. Najnowsza La Cité | 2017 prezentowana będzie w Unité d’Habitation w Marsylii.

Malwina Konopacka

Bordo to pracownia ceramiki, która łączy ze sobą sztukę artystyczną z użytkową. Ceramika inspirowana jest elementami zaczerpniętymi z flory i fauny, zachwyca strukturami, fakturami i barwami.

Bordo

LOOK AT ME to kolekcja talerzy dekoracyjnych na ścianę, stół lub inne miejsce w domu. Talerzy można używać pojedyńczo lub dowolnie je łączyć, tworząc swoje własne zestawy. Na poszczególnych elementach kolekcji pojawiają się te same symbole i kolorystyka, które sprawiają, że ilustracje tworzą wspólną historię. WZORY zaprojektowane zostały przez ilustratorkę i projektantkę Magdę Pilaczyńską, która wcześniej projektowała ilustracje na ceramikę dla marki Kristoff Porcelain.

Magda Pilaczyńska, LOOK AT ME

Malik Ceramik to ceramika użytkowa z autorskiej pracowni łącząca prostą bryłę z ciekawym, nietuzinkowym akcentem. Jest wykonana ręcznie z wysokiej jakości porcelany, wypalanej w temperaturze 1250ºC. Zdobienia wykonane są złotem lub platyną, wypalane ponownie w 830ºC. Każdy produkt sygnowany jest autorskim logo.

Malik Ceramik

ENDE to studio założone przez Natalię Gruszecką i Jakuba Kwarcińskiego – projektantów i absolwentów ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 2012 roku. Wspólnie zajmują się projektowaniem i wytwarzaniem współczesnej porcelany. Projekty ENDE to przedmioty codziennego użytku, które łączą funkcjonalność, oryginalna estetyczna forma oraz wysokiej jakości luksusowe materiały. Produkty projektowane przez Natalię Gruszecką charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązanie do dobrej tradycji i elegancji w detalu oraz dbanie o humorystyczne walory prac.

ENDE

Fenek Studio zostało założone w Warszawie w 2014 roku przez Agatę Klimkowską i Tosię Kiliś. Mała pracownia projektowa ręcznie wykonuje naczynia porcelanowe z niesamowitą starannością i pieczołowitością – od początku do końca – od projektu po wykonanie. Naczynia są wyjątkowo cienkie i przejrzyste, do swoich prac artystki wykorzystują kremową porcelanę kostną.

FENEK

COCO to ceramika użytkowa inspirowana czernią, potworami i doskonałym poczuciem humoru. Motyw kury jest tu także mocno akcentowany.

COCO Ceramics

KINA CERAMICS łączy proste, estetyczne formy z elementami istniejącymi już w rzeczywistości, które modeluje i odlewa w porcelanie. Wykorzystuje naturalne cechy porcelany, aby odwzorować procesy naturalne takie jak deformacja, topienie czy kapanie. Wszystkie moje produkty wykonane są z najwyższej jakości materiałów, dekorowane prawdziwym złotem i platyną oraz autorskimi grafikami.

Kina Ceramics

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj