Młody polski design na Dutch Design Week 2019

0
2742
Dutch Design Week closer rafa zakrzewski

To już finał tegorocznej edycji Dutch Design Week. To wydarzenie jest szczególne dla młodego pokolenia projektantów w Polsce. W jego ramach odbyła się wystawa dwudziestu ośmiu świeżo upieczonych projektantów z ośmiu uznanych publicznych szkół artystycznych. Wspólną ideą prac jest lepsza przyszłość i rozwiązanie codziennych trudności. Zobaczmy więc, co zaprezentowano na wystawie Young Polish Designers: Studies in Reality.

Young Polish Designers: Studies in Reality pod czas Dutch Design Week 2019 – sedno wystawy

A więc prace młodych projektantów obejmują przedmioty codziennego użytku, projekty rozwiązujące problemy współczesnego świata oraz tworzące lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Projektanci proponują odpowiedzialne i estetyczne rozwiązania z wykorzystaniem różnorodnych metod i narzędzi. Dlatego projekty zaprezentowane w sześciu kategoriach podkreślają znaczenie intymności w życiu codziennym. Podnosząc świadomość różnorodności fizycznej, znaczenie relacji z ludźmi  i problematykę odchodzenia bliskich.

Zmieniamy świat na lepsze – sześć kategorii wystawy

Rehabilitacja, zdrowie i ciało – Dutch Design Week 2019

Helikopter Splot to zabawka umożliwiająca ćwiczenie uszkodzonego splotu ramiennego. Move to interaktywne sportowe legginsy z aplikacją wspierającą rehabilitację. Stanowisko do hydroterapii, natomiast, jest elementem projektu ogrodu sensorycznego stworzonego dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Dutch design week helikopter zabawka projekt polski design
Sylwia Kruźlak – Splot
Dutch design week legginsy projekt
Katarzyna Król – Move
Dutch design week projekt inspiracje stacja do hydroterapii
Magdalena Michna-Czyrwik – Stanowisko do hydroterapii

Projektowanie inkluzywne, mobilność i dostępność – Dutch Design Week 2019

Bagsforall to łatwy w montażu system bagaży zaprojektowany dla wózków inwalidzkich, podczas gdy Muwi120 to urządzenie wspierające codzienną opiekę i pielęgnację osób z dysfunkcjami ruchowymi. Paleta kolorystyczna do wykorzystania w przestrzeniach publicznych to publikacja poświęcona nowej palecie kolorów pozwalającej na projektowanie inkluzywne dla osób z niepełnosprawnością widzenia barw.

dutch design week torba dla osób niepełnosprawnych
Dominika Jędrzejek – Bagsforall
Dutch design week urządzenie dla osób niepełnosprawnych
Iwona Pieczara – Muwi 120
Dutch design week paleta kolorystyczna dla przestrzeni publicznych
Jan Garstka – Paleta kolorystyczna do wykorzystania w przestrzeniach publicznych

Relacje, komunikacja i design społeczny – Dutch Design Week 2019

Nastawiona na budowanie relacji międzypokoleniowych, Kapsuła czasu oferuje program warsztatów dla seniorów składający się z kart  i ćwiczeń ułatwiających rozpoczęcie rozmowy. Pamiętam odnosi się do tradycji czczenia zmarłych, a Multi – zestaw zabawek, uczy dzieci empatii wobec różnorodności.

Dutch Design Week inspiracje zestaw dla seniorów
Aleksander Kaszuba – Kapsuła czasu
dutch design week młody polski design
Martyna Piątek – Pamiętam
Dutch design week inspiracje zestaw zabawek polski design
Anna Gwiazda – Multi

Rzemiosło, tożsamość i manifest – Dutch Design Week 2019

Mapping miejsc zapamiętanych uwiecznia wybrane miejsca i nostalgię projektantki w formie unikalnych płaszczy, gdyż Chmurnik przywraca tradycję tkania, będącą dziedzictwem regionu, z którego pochodzi projektantka, we współczesnym designie.

Dutch design week płaszcz
Emilia Biernacka – Mapping miejsc zapamiętanych
dutch design week krzesło polski design inspiracje
Dorota Balewicz – Chmurnik

Materiał, eksperyment i technologia – Dutch Design Week 2019

Tytan, krzem, powietrze to kolekcja obiektów wpływających na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Ashka zamienia odpady takie jak popiół w piękne naczynia i ceramikę. Tumicoffee to projekt stworzony z odpadu kawowego, gdyż  Optybot jest zabawką zaprojektowaną z wykorzystaniem podstaw programowania, przeznaczona do nauki teorii żeglarstwa.

lepsza jakość powietrza wystawa dutch design week
Paulina Kwiatkowska – Tytan, krzem, powietrze
Mateusz Mioduszewski – Ashka
przetworzona kawa inspiracje dutch design week
Marek Kuźmiński – Tumicoffee
 zestaw do nauki żeglarstwa
Patrycja Walaszek – Optybot

Rytuały, zmysły i materiały – Dutch Design Week 2019

Igraj z ogniem to palenisko akustyczne: zamienia muzykę w płomienie. M°Or, zestaw do domowej fermentacji, to propozycja powrotu do polskich tradycji domowego wytwórstwa. Designed by experiment to psychofizyczny test, na który składa się wzornik złożony z zestawów próbników wykonanych z drewna, porcelany, tworzywa i metalu.

inspiracje płomień
Aleksandra Łukasik – Igraj z ogniem
Kasia Wasielewska – M°Or
Jarosław Hamryszczak – Designed by experiment

Wystawa jest organizowana przez Akademickie Centrum Designu, organizację skupiającą wydziały projektowe ośmiu polskich publicznych szkół artystycznych. A więc głównym celem ACD jest nawiązanie współpracy między biznesem a nauką poprzez wspólne badania rozwojowe i projektowe. Ma również na celu promocję polskich szkół designu, ich twórczości i polskiego przemysłu.

Źródło: materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj