W najnowszej odsłonie IKEA ART EVENT sztuka opuszcza muzea oraz galerie i przybiera postać… dywanów. Każdy z nich powstał we współpracy z czołowym przedstawicielem świata sztuki, grafiki i designu. Wśród propozycji znalazł się także projekt polskiego grafika – Filipa Pągowskiego. Bogata w inspiracje kolekcja IKEA ART EVENT 2019 jest dostępna wyłącznie w sprzedaży internetowej.
Inspiracje sztuką
Już po raz piąty IKEA udowadnia, że miejscem sztuki może być każdy dom. Tegoroczna odsłona limitowanej kolekcji ART EVENT jest kontynuacją rozpoczętej w 2014 roku misji marki. Jej celem jest udostępnienie sztuki wielu ludziom. IKEA zależy na tym, by różnorodność ekspresji i stylów przekładała się na lepsze codzienne życie. Inspiruje więc każdego, kto kocha szeroko pojętą twórczość artystyczną. Dlatego podobnie jak w przypadku poprzednich edycji ART EVENT, do współpracy zaproszono najbardziej cenionych artystów z całego świata.
Osiem niepowtarzalnych dywanów
Artyści stworzyli serię ośmiu niepowtarzalnych dywanów łączących sztukę gobelinu, awangardową modę, kulturę uliczną i nowoczesny design. Wszystkie zostały wykonane z wełny lub innych naturalnych materiałów. Tylko jeden dywan został wyprodukowany maszynowo. Pozostałe wizje artystów utkali ręcznie rzemieślnicy w Indiach i Egipcie. W ten sposób zrodziła się kolekcja, w której sztuka staje się częścią naszego codziennego życia.
„KEEP OFF” („NIE DEPTAĆ”) Virgila Abloha
W przeszłości dość często dywany były postrzegane jako dzieła sztuki. Projekt Virgila Abloha, założyciela modowej marki Off-White, prezentuje ironiczne podejście do apodyktycznych rodziców, którzy chcą chronić meble przed zniszczeniem niemal za wszelką cenę. Umieszczony na nim cytat „KEEP OFF” („NIE DEPTAĆ”) oraz służący mu za tło klasyczny motyw stawiają na głowie wyobrażenie o tradycyjnym perskim dywanie.
Fantazyjne esy-floresy od duetu CHIAOZZA
Z kolei dla duetu CHIAOZZA inspiracją do stworzenia podłogowego dzieła sztuki były sceny rozgrywające się wiosną na pustyniach amerykańskiego Południowego Zachodu. Zdobią go kolorowe motywy, zawijasy, fantazyjne esy-floresy oraz zabawne kropki.
Za pomocą dywanu Craiga Greena można w ułamku sekundy przenieść się do lepszego miejsca. Artystę interesowało stworzenie portalu lub drzwi, które pozwolą choć na moment uciec od rzeczywistości.
Inspiracje zwierzętami i kształtami
Wielkie koty stworzyła zaś japońska artystka Misaki Kawai.
Wzrok przyciągają niesamowite kolory! Inspiracje zwierzęce widać także w koncepcji francuskiego artysty SupaKitch.
Tym, którzy chcą poznać, co oznacza francuskie powiedzenie „szczęśliwy jak ryba w wodzie”, spodoba się minimalistyczny projekt Seulgi Lee, koreańsko-francuskiej artystki, a zainteresowanych odkryciem wzajemnych połączeń w świecie dywan Noah’ego Lyona.
Dywan Filipa Pągowskiego
Wśród projektantów znalazł się także reprezentant z Polski – Filip Pągowski. Jego energetyczne projekty zapadają w pamięć dzięki wyrazistym kształtom i niezwykłej witalności.
Inspiracją dla projektu była idea tkania, a wzór odzwierciedla mechanikę używania przędzy podczas tkania dywanu. Abstrakcyjny rytm niekończącego się wzoru zbudowanego na tej samej siatce daje efekt czarującej, wykonanej ręcznie niedoskonałości – mówi urodzony
w Polsce artysta-grafik.
Krótkoterminowa, limitowana kolekcja ART EVENT 2019 trafi do sprzedaży na początku maja br. Będzie dostępna wyłącznie w sprzedaży on-line na stronie IKEA.pl.
Źródło: materiały prasowe IKEA