„UKŁAD” wystawa kolekcji „TRN” by Pani Jurek

0
1800

„UKŁAD”. TRN by Pani Jurek – wystawa zorganizowana na rynku łódzkiej Manufaktury. Będzie to pierwsza ogólnodostępna prezentacja kolekcji „TRN” Magdy Jurek, wyróżnionej nagrodą Mazda Design Award za rok 2020. Otwarcie 14 maja 2021 r.

„TRN by Pani Jurek”
 w Łodzi

Nagroda Mazda Design Award, która została ufundowana przez japońską markę to 50 tys. zł. Od 4 lat przyznawana jest za najciekawszy oraz najbardziej inspirujący projekt w świecie polskiego designu. Założeniem konkursu jest przesłanka, że projekt ma być zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat.

„TRN by Pani Jurek”
 w Łodzi
„UKŁAD”. TRN by Pani Jurek

„UKŁAD”. TRN by Pani Jurek

Wystawa zatytułowana „UKŁAD” przygotowana specjalnie na tegoroczną edycję Łódź Design Festival w ramach Mazda Design Icons prezentuje nagrodzoną kolekcję ceramicznych lamp oraz drewnianych mebli i luster zaprojektowanych przez Magdę Jurek (Pani Jurek), a inspirowaną twórczością malarską Jana Tarasina.

„TRN by Pani Jurek”
 w Łodzi

Mottem wystawy są słowa tego artysty: „Jest to taka gra, która polega na tym, że to co abstrakcyjne, musi być prawie materialne, a to co materialne, zdążać w kierunku abstrakcji.” 

Jan Tarasin

Jan Tarasin interesował się światem przedmiotów. Wyszedł od realistycznego zapisu obiektów, które upraszczał i redukował, aż do systemu abstrakcyjnych znaków. W swojej najnowszej kolekcji artystka odwraca ten proces, ponownie zamieniając znaki w przedmioty. Jej trójwymiarowe obiekty są funkcjonalne i niezwykle estetyczne, ale dzięki wyrazistej kaligraficznej formie, mogą też bawić i komunikować, jakby były literami z nieistniejącego alfabetu. 

„Nie chodziło mi tylko o estetyczną fascynację malarstwem Tarasina” – mówi o swojej inspiracji Magda Jurek. „Ale o rodzaj takiej wspólnoty pewnego postrzegania, którą czuję. Więc same początki były dla mnie rzeczą zupełnie naturalną i wynikły z jakichś takich długofalowych fascynacji.”

„TRN by Pani Jurek”
 w Łodzi

Ekspozycja „Układ” to gra, tymczasowa sytuacja, w której elementy życia spotykają się, tworząc ulotne związki. Pani Jurek wykorzystuje sytuację zamknięcia, by stworzyć utopijny, rządzony prawami obrazu świat. Świat, w którym rzeczy wyzwoliły się ze swoich funkcji i codziennych znaczeń.

„TRN by Pani Jurek”
 w Łodzi - Magda Jurek
Magda Jurek

Wystawa przygotowana w pawilonie ekspozycyjnym na rynku łódzkiej Manufaktury jest dostępna dla wszystkich w dniach 14 – 23 maja 2021.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj