Sztuka użytkowa dla każdego, czyli 40 lat Walkmana

0
2349

Walkman to symbol wolności i przedmiot pożądania każdego nastolatka w latach 80. Można więc zaryzykować tezę, że Walkman to także sztuka użytkowa i produkt, który zapoczątkował rozwój designu odtwarzaczy muzycznych. Firma Sony obchodzi właśnie huczne 40. urodziny powstania Walkmana – przenośnego odtwarzacza kasetowego.

Dlaczego powstał Walkman?

Model Walkman TPS-L2 zadebiutował na rynku dokładnie 1 lipca 1979 roku. Nie tylko młodzież zwariowała na jego punkcie. Sztuka użytkowa wkroczyła do świata technologii. Muzykę można było zacząć odczuwać w zupełnie inny sposób. Dlatego nastąpiła socjologiczna rewolucja zwana „efektem Walkmana”.

WALKMAN 40 lat

Seria przenośnych odtwarzaczy multimedialnych rozpoczęła się od odtwarzacza kasetowego zaprojektowanego przez współzałożyciela SONY, Masaru Ibuka. Uznał on, że dotychczas istniejący przenośny odtwarzacz jest uciążliwy i drogi. Od tego momentu japońska firma sprzedała ponad 400 milionów sztuk na całym świecie.

Specjalna wystawa SONY z okazji 40-lecia WALKMANA

Z okazji 40-lecia WALKMANA firma SONY otworzyła wystawę w tętniącej życiem dzielnicy ginza w Tokio. Wystawa zatytułowana #009 WALKMAN IN THE PARK 40 years since the day the music walked skupia się na ludziach, dla których WALKMAN był częścią ich codziennego życia. Wystawa podzielona jest na dwie części. Rozpoczyna się od „moja historia, mój walkman”, gdzie można zobaczyć epizody z WALKMANEM z życia 40 gwiazd.

sztuka użytkowa 40 lat WALKMANA

Druga część to „ściana WALKMANA” obejmująca około 230 wersji odtwarzacza w ciągu 40- lat historii. Od nostalgicznych starszych modeli, aż po najnowsze modele, wystawa pozwala więc zwiedzającym dostrzec na zmiany w projektach, specyfikacjach i formatach WALKMANA na przestrzeni lat.

Czy WALKMAN to sztuka użytkowa?

W czasach, kiedy muzyką można było cieszyć się jedynie w pomieszczeniach, WALKMAN wytyczył nowy szlak w spersonalizowanych doświadczeniach, ale zainicjował także nową drogę projektowanie urządzeń mobilnych. Wystawa SONY celebruje więc oryginalne doświadczenie, pokazując przemiany, które WALKMAN przeszedł przez lata postępu technologicznego i wyobraźni.

Kreatywny prezent z wystawy

Podczas wystawy należy zbierać znaczki z logo WALKMANA ze wszystkich czterech miejsc macierzystych w Ginza Sony Park. W prezencie każdy zwiedzający otrzyma rocznicową broszurę. W okładce przypominającej kasetę w broszurze można znaleźć zilustrowaną 40-letnią ewolucję Walkmana z 83 kolejnymi modelami pokazywanymi na bieżąco w wielu szeregach czasowych. Warto więc uzbierać wszystkie znaczki!

sztuka użytkowa 40 lat WALKMANA

Źródło: ginzasonypark.jp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj