Solemika – magnetyzujące stoliki dla miłośników Portugalii

0
5318

Chciałbyś w tej chwili odpoczywać w promieniach gorącego słońca między Lizbońskimi kamieniczkami, kwiecistymi alejkami i delektować się pyszną doradą złowioną prosto z wód Atlantyku? Nic trudnego, teraz możesz Portugalię przenieść do swojego domu. Słońce znad oceanu rozpromieni Twoje wnętrze, a Portugalia bardzo szybko rozgości się w Twoich czterech ścianach. Ten kraj inspiruje, jest magiczny, potrafi totalnie zauroczyć i zachwycić swoją architekturą.

Tak było z projektantką Dominiką Leśniak – miłośniczką architektury wnętrz i krajobrazu, która postanowiła zachwyt i swoje doświadczenie połączyć w jedno i przekuć w sukces. Zakochana w Azulejos – sztandarowym symbolu Portugalii. To ceramiczne kafelki obfitujące w geometryczne i roślinne wzory oraz ubarwione w tęczowe odcienie. Głęboki kobalt, rudości, zielenie i błękity pojawiają się na Azulejos, które często łączone są w fantazyjne mozaiki. W Portugalii są głównym elementem wykończenia i są niemalże wszędzie – zdobią kamienice,  świątynie, domy a nawet dworce.

kolorowe azulejos

Dominika Leśniak postanowiła przenieść Azulejos do polskich wnętrz. Tak powstała SOLEMIKA, pracownia detalu ceramicznego, którą można określić jako połączenie energii włoskiego słońca z gorącą i piękną Lizboną. I nie ma tu wątpliwości, wszystko w pracowni jest tworzone z pasją i energią, której można pozazdrościć.

stolik z płytek ceramicznych

wzory ceramiczne płytki

kolorowe płytki ceramiczne

„Mieszkając w Lizbonie potrafiłam godzinami spacerować i podziwiać elewacje budynków. Jak zaczarowana wypatrywałam azulejos w każdym możliwym zakamarku, a w Portugalii znaleźć je można praktycznie wszędzie. Robiłam zdjęcia i studiowałam historyczne perypetie z przeszło pięciu wieków ich istnienia. Sama uczyłam się tradycyjnego rzemiosła i tworzyłam repliki azulejos przy współpracy z Isabel Colher z pracowni Tardoz. Gdy przyszedł czas powrotu do Polski nie pozostało mi nic innego jak zapakować w walizki trochę oryginalnych portugalskich azulejos, które kupiłam u kolekcjonera. Nie wiedziałam wtedy jeszcze co dokładnie z nimi zrobię. Pomysł zrodził się w Polsce. Z myślą o ludziach tak jak ja zakochanych w kolorach Lizbony, powstał projekt Lizbonika. Stolik, który dzięki swojej sprytnej konstrukcji zaprasza do zabawy paletą kolorów i wzorów znaną z miejskich ulic słonecznej stolicy.” – mówi Dominika

stolik design płytki ceramiczne azulejos

kolorowe płytki stolik

Często zachwycają nas w Portugalii kafle,  chcielibyśmy kupić jeden w sklepie z pamiątkami, ale nie wiemy potem co z nim dalej zrobić. Dlatego SOLEMIKA wpadła na pomysł stolików o ponadczasowym designie i skarbnicy wspomnień ukrytej w pięknym, praktycznym meblu. Idea mobilności zakłada udział w tworzeniu dekoracyjnego blatu. Do stolika jak najbardziej można dołożyć swój samodzielnie zakupiony w Portugalii kafel.

dekoracyjny blat

stolik z azulejos

Takie detale w rożnych wzorach i odcieniach wprowadzają do wnętrza kolor, estetykę i odrobinę luksusu. Azulejos łączone w różnokolorowe mozaiki stanowią piękną oprawę stołu i dają życie nawet smutnym na pozór wnętrzom. Prostota konstrukcji przełamana jest bogatą gamą barw, która zadba o wspaniałą scenerię otoczenia. Projektów jest wiele, a wszystkie unikatowe i dopracowane w każdym szczególe.

Zdjęcia kompozycji kafli i stolików: SOLEMIKA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj