Regał na książki – 4 wskazówki, jak wybrać odpowiedni model

0
8965

Regały na książki kiedyś stanowiły istotny element w każdym domu. Rozwój technologii spowodował wzrost zainteresowania innymi sposobami przekazywania treści, jednak – jak to często bywa – książki papierowe wróciły do łask, a odpowiednie do ich przechowywania meble ponownie pojawiły się w domach. Obfita kolekcja książek stanowi dumę gospodarzy, a idealnie wpasowany w aranżację pomieszczenia regał przyciąga wzrok gości. Oczywiście nie tylko książki można przechowywać na półkach, choć takie jest jego główne przeznaczenie. Wolne miejsce można wykorzystać, ustawiając jakieś pamiątki czy choćby doniczkę z rośliną. Jaki regał najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?

  1. Jak dobrać odpowiedni wymiar regału?
  2. Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?
  3. Najlepsze miejsce na domowy regał na książki
  4. O czym jeszcze należy pamiętać wybierając regał?

Jak dobrać odpowiedni wymiar regału?

Regał na książki stawiamy z reguły przy ścianie pomieszczenia, w którym się znajduje. Istotną cechą jest jego wysokość. W większości przypadków stosuje się regały, które dopasowane są rozmiarem do pozostałych mebli. Jednak niekiedy można spotkać wersje, które zabudowują całą ścianę aż po sufit. Sprawia to świetne wrażenie, jednak należy przy tym pamiętać, że te modele przenoszą znacznie większe obciążenia, gdyż można na nich umieścić więcej książek. Aby zapobiec odkształceniom, spowodowanym ciężarem, należy zadbać o to, by były one wykonane z solidnego, wytrzymałego materiału. Warto również przemyśleć możliwość trwałego przymocowania takiego regału do ściany. Ważna jest również szerokość półek – powinna być na tyle duża, by grzbiety książek nie wystawały na zewnątrz. Optymalnym rozwiązaniem, które powinno się sprawdzić w praktyce, jest stosowanie regałów o szerokości półki około trzydziestu centymetrów. Kupując regał można skorzystać z gotowych rozwiązań, jednak dobrym wyjściem, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, jest zakup mebla dopasowanego do naszych potrzeb i zrobionego na wymiar. 

Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza? 

Klasyczny regał na książki wciąż jest często spotykany, jednak sporą popularność zdobyły sobie regały modułowe. O ile wersja klasyczna stanowi swego rodzaju monolit, utrzymany najczęściej w klasycznym, prostokątnym kształcie, regały modułowe pozwalają na swobodną modyfikację wyglądu i zastosowanie nieszablonowych rozwiązań. Zaleta regałów modułowych jest również możliwość zmiany w każdej chwili wielkości i wyglądu, dzięki czemu możemy dobierać odpowiedni design w miarę powiększania się biblioteczki. Na przykład – zamiast jednego, dużego mebla można wykorzystać kilka modułów rozsianych po całym pomieszczeniu. Istotne jest również dopasowanie regału do charakteru pomieszczenia. Gdy chcemy go wyeksponować, uczynić głównym, przyciągającym wzrok meblem, możemy zadbać o efektowne wykończenie, na które każdy gość zwróci uwagę. W odwrotnym przypadku, gdy zależy nam bardziej na wtopieniu regału w aranżację pomieszczenia, należy dobrać tak jego kolor, by był podobny lub identyczny jak barwa ścian. Oczywiście regał powinien być wpasowany w klimat pomieszczenia i stanowić uzupełnienie designu, w przeciwnym przypadku można niechcący osiągnąć dość karykaturalny efekt.

Najlepsze miejsce na domowy regał na książki

Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, gdy chcemy ustawić regał na książki jest oczywiście ustawienie przy ścianie. Dzięki temu nie zakłócamy możliwości swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu, jednocześnie jednak zachowując swobodny dostęp do niego. Umieszczenie przy ścianie pozwala również na dodatkowe zamocowanie regału, co ma szczególnie znaczenie w przypadku posiadania dzieci – można w ten sposób zadbać o ich bezpieczeństwo. Często spotykanym rozwiązaniem jest również zastosowanie regału jako dodatkowej ścianki, która oddziela jedną część pokoju od drugiej. Jeśli jeszcze w oddzielonym fragmencie pomieszczenia umieśćmy łózko, będziemy mieli intymne miejsce tylko dla siebie, z możliwością sięgnięcia przed snem po ulubioną lekturę. Trzeba tylko pamiętać o tym, by nie ustawić regału w miejscu podatnym na zawilgocenia lub często oświetlanym przez promienie słoneczne – może to doprowadzić do skruszenia kleju i osłabnięcia konstrukcji, a dodatkowo wyblaknięcia okładek. 

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając regał?

Kupując regał musimy pamiętać o tym, by wykonany był z solidnego, odpornego na przeciążenia materiału. Doskonale sprawdzą się elementy wykonane z drewna lub metalu, a nawet z płyt MDF. Jeśli planujemy, by część mebla wykonana była ze szkła lub plastiku, na takich półkach umieszczajmy lekkie elementy ozdobne, by uniknąć potencjalnych zniszczeń. Można również poszukać (na przykład na stronie https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/regaly.html) regały o fantazyjnych, nietypowych kształtach – na przykład plastra miodu czy fali. Ciekawe są nawet najbardziej nietypowe pomysły – jak choćby regał na książki, otaczający fotel. Nada to niezwykłego charakteru pomieszczeniu, w którym mebel ten będzie się znajdował.

Źródło: materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj