Okapy kuchenne — sprawdź, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu

0
3113

Okapy kuchenne to coś, bez czego większość z nas nie wyobraża sobie gotowania. To dzięki niemu możemy pozbyć się zapachów, które unoszą w domu po obiedzie. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów tego typu urządzeń. Czym się one różnią? Jak wybrać model, który będzie pasował do kuchni i dobrze spełniał swoje zadanie? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Okapy kuchenne — poznaj najpopularniejsze rodzaje

Okapy kuchenne różnią się od siebie przede wszystkim miejscem montażu. Zanim jeszcze zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się, gdzie najlepiej umieścić okap.

Okapy kuchenne
Zdjęcie: Yassen Hristov

Okapy podszafkowe

Okapy podszafkowe sprawdzą się szczególnie w niewielkiej kuchni. Takie usytuowanie pozwoli bowiem zaoszczędzić sporo miejsce, np. dzięki montażowi pod szafką wiszącą. Dodatkowo, ten typ okapu nie musi być podłączony do systemu wentylacyjnego, więc masz większą dowolność, jeśli chodzi o miejsce montażu i nie musisz przeprowadzać skomplikowanych prac remontowych, żeby podłączyć urządzenie. Taki okap jest często wybierany przez osoby, które mieszkają w bloku, ze względu na to że okap podszafkowy pracuje w obiegu zamkniętym i nie wymaga podłączenia do wentylacji. 

Okapy teleskopowe

Okapy teleskopowe są montowane na spodzie szafki, kiedy go nie używasz, jest niewidoczny. Oznacza to, że nie będziesz musiał wymieniać urządzenia, kiedy zmienisz wystrój kuchni. Dużą zaletą tego typu okapów jest wysuwana konstrukcja. Po uruchomieniu, urządzenie zwiększa powierzchnię swojej pracy, dzięki czemu jest bardziej wydajne. A kiedy skończy pracę i wsuniesz go, staje się praktycznie niewidoczny i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Pamiętaj jednak o tym, by dopasować urządzenie do wymiarów szafy. 

Okapy wyspowe 

Okapy wyspowe cechuje wysoka wydajność, co wiąże się z ich dużym rozmiarem. Nie musisz się jednak martwić, że takie urządzenie zagraci Ci kuchnię, ponieważ okap wyspowy montuje się na suficie, tuż nad płytą grzewczą. Jest to często jedyny wybór dla osób, które zdecydowały się na tzw. wyspę kuchenną, czyli szafę wolnostojącą, na które zamontowano np. płytę indukcyjną. Warto podkreślić jednak, że okapy wyspowe cieszą się ogromną popularnością również ze względu na swój designerski charakter. W tym przypadku możesz wybierać wśród wielu kształtów. Dzięki temu, bez problemu, dopasujesz okap do wystroju kuchni. 

Okapy sufitowe

Okapy sufitowe to doskonała alternatywa dla okapu wyspowego, jeśli masz dużą kuchnię i sporo gotujesz. Ten rodzaj okapu montuje się najczęściej w suficie podwieszanych, na równi z nim . Co więcej — model tego typu są dobrym źródłem światła, nie tylko w czasie przyrządzania posiłków. Właśnie dlatego, decydując się na okap sufitowy, warto wybrać model o wysokiej klasie energetycznej (A+). Dzięki temu masz dobrze oświetloną kuchnię, zużywając jednocześnie mniej energii. 

Okapy kominowe 

Okapy kominowe działają wyłącznie w obiegu otwartym. Oznacza to, że muszą być podłączone do wentylacji. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim, w obiegu otwartym powietrze jest odprowadzane na zewnątrz, a wraz z nim, wszelkie zanieczyszczenia i “kuchenne” zapachy. Dzięki temu okapy kominowe są wydajniejsze niż te, które działają w obieguu zamkniętym. 

Okapy kuchenne — podsumowanie

Wybierając okap kuchenny weź pod uwagę możliwości aranżacyjne kuchni i to, czy możesz podłączyć urządzenie do wentylacji, czy nie. Zwróć uwagę, również na to, czy filtry w danym modelu będzie można czyścić w zmywarce. Taką możliwość dają filtry aluminiowe i metalowe. Dobrym wyborem będzie model energooszczędny z możliwością wyboru kilku trybów pracy. Dzięki temu masz szanse płacić niższe rachunki za prąd. 

Publikacja powstała we współpracy z www.euro.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj