„No Randomness” – wystawa na Łódź Design Festival

0
2113

Podczas zeszłotygodniowego Łódź Design Festival odwiedziłam fenomenalną wystawę „No Randomness” przedstawiającą istotę designu w wersji codziennej. Wystawa, której kuratorem jest Oscar Lhermitte stworzona została jako hołd dla obiektów, wtapiających się w przestrzeń gdzie inteligentne projektowanie zamaskowane zostało przez funkcje użytkowe. Jeśli kształtować definicję designu na tych właśnie przykładach to funkcjonalność byłaby najważniejszym z określeń.

no-randomness-002

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego arkusze papieru A4 mierzą 210 mm x 297 mm? Dlatego, że stosunek długości do szerokości jest równy pierwiastkowi kwadratowemu z 2. To jedyny stosunek umożliwiający zachowanie tych samych proporcji arkusza przy zgięciu go na pół. Taki format pozwala nam na zwiększanie i zmniejszanie rozmiaru dokumentu bez konieczności modyfikacji treści. Czy bieżnik na oponie to efekt dobrego designu? Tak – potrzeba było zapobiegać poślizgowi, poprawić precyzję jazdy i zwiększyć przyczepność pojazdu. Czemu wiadro na wodę do gaszenia pożaru ma zaokrąglone dno? Ma być nieużyteczne do innych celów a wypukłe dno sprawia, że trajektoria przy polewaniu płomieni jest idealna.

no-randomness-003

Do czego służą wybrzuszenia na szklankach do piwa? Do tego aby po zetknięciu się ze sobą kruche krawędzie nie popękały a przy przechowywaniu kufli jeden w drugim powietrze mogło cyrkulować co zapobiegnie ich zaklinowaniu.  Dlaczego właściwie miarka mierzy metr? To dzięki wynalezieniu systemu metrycznego, który skomponowany został z jednostek mierzących długość, masę a nawet objętość. Wszystko po to aby ułatwić nam przeliczanie.

no-randomness-004

Ergonomia makaronu? Tak! Tutaj każda forma ma przyporządkowaną określoną funkcję. Każdy makaron może w określony sposób gromadzić i ocieplać konkretny sos.

no-randomness-005

Nadanie profilom konkretnych, przemyślanych kształtów sprawia, że w budownictwie są traktowane jako elementarne surowce. Profile oferują niezawodny system na podstawie którego można zaplanować i zaprojektować konkretną strukturę. Codziennie pokonywane schody natomiast – dlatego są dla nas „wygodne” bo ich bieg konstruowany jest według konkretnej zasady. Konstrukcje wyliczone są tak aby każdy stopień, na który się wspinamy był równy krokowi, który robimy idąc.

Te pomysły nie należą do nowych. Jeśli się głębiej nie zastanowimy to nie zobaczymy w nich nic oryginalnego. Wszystkie te obiekty jednak podkreślają rolę designu, który to, co skomplikowane, czyni prostym w całej swojej skromności. Wystawa „No Randomness” została pierwotnie stworzona w 2015 dla International Design Biennale Saint Etienne i była wielkim sukcesem, gromadząc ponad 200 000 odwiedzających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj