Łodź Design Festival, Power speech: Trendy – relacja

0
1812

Ostatnia sobota w Łodzi to wiele ciekawych wydarzeń i wykładów. Jednym z nich była seria Power Speech gdzie mogliśmy posłuchać o trendach – o tym czym one są, jak się je interpretuje i o próbie ich wyznaczania.

Pierwsze temat podjęły Paulina Miazek i Katarzyna Pardiak-Borowska z Ceramiki Paradyż w prezentacji TREND_MANIA. Charakterystyka dzisiejszych czasów wpływa na to, że żyjemy w pędzie ku szybkiej komunikacji za pomocą nowoczesnych technologii. Obraca się to jednak przeciw nam. Nie patrzymy na siebie, nie rozmawiamy, nie słuchamy, przestajemy odczuwać. Jesteśmy ciągle w sieci jednak powoli zaczynamy się orientować, że mamy potrzebę komunikacji poza siecią. Artyści podejmują to wyzwanie i starają się zwrócić ludzi ku sobie. Z jednej strony jako trend zauważamy powrót do handmaidu, zwolnienia, skupienia się na małych szczegółach z drugiej strony zauważamy trend bycia wielkim i zauważonym.

trendmania-001

Dagmara Jakubczyk podczas swojego wystąpienia inspirowała nas do tego abyśmy nie bali się wyrabiać w sobie krytycznego spojrzenia na to co nas otacza. Namawiała do odwagi aby patrzeć na świat szukając spełnienia swoich własnych potrzeb, do zastanowienia się jak byśmy chcieli, żeby wyglądała otaczająca nas rzeczywistość. Udowadniała, że design sprzyja tworzeniu naszej własnej strefy a inspiracje możemy znaleźć dokładnie wszędzie – wystarczy spojrzeć przed siebie, pod nogi lub nieco w górę.

trendmania-002

Uwagę na, to że niektóre trendy istniejące obecnie w naszej codzienności nie były wcześniej przewidziane zwrócił Maurizio Burrato. Świetnie zauważył, że to my jesteśmy trendem, naszym zachowaniem mamy ogromny wpływ na powstawanie trendów właśnie. W dzisiejszych czasach wielką wagę stawiamy na to aby przestrzenie fizyczne stawały się przestrzeniami do życia, chcemy je jak najbardziej spersonalizować. Tym samym chcemy zbliżyć się do ludzi – burzymy ściany, stawiamy na otwarte przestrzenie. Już nie budujemy boksów z wielkiej ilości mebli, dzisiaj siedzimy przy jednym wielkim stole czy to w pracy czy w domowej jadalni.

trendmania-003

Z prelekcji Aleksandry Krawsz z Kinnarps „Trendy a tożsamość” wyszłam z wnioskiem, że trendem w budowaniu przestrzeni biurowych jest coworking. Słuchaliśmy o ciekawej teorii czarnego łabędzia, która stwierdza, że na mimo, iż wiemy, że różne rzeczy w naszym życiu mogą się wydarzyć nie zakładamy ich w naszym życiu codziennym. W momencie jak jednak taka rzecz się zadzieje odciska na nas ogromne piętno. Teoria mówi, że możemy w sobie wyrobić „antykruchość” na takie zjawiska poprzez spotykanie innych ludzi i absorbowanie ich energii. Stąd właśnie coworking.

trendmania-004

Tytuł następnej prelekcji – „Cisza”, mówił sam za siebie. Michał Mazur mówił o ciszy jako trendzie. O potrzebie odgrodzenia się od nadmiaru otaczających nas bodźców. Zwrócił uwagę, że owo odłączenie i wyciszenie staje się ogromnym biznesem. Czekaja na nas produkty zapewniające nam wyciszenie pokoi czy biur, zapewniające strefy wolne od hałasu w pociągach i podczas naszego snu. Bądźmy przygotowani na składane nam obietnice odcięcia od nadmiaru bodźców.

trendmania-005

Michał Bachowski z F5 podjął bardzo poważny problem dzisiejszych czasów budowania nowej tożsamości europejskiej w obliczu sytuacji na Świecie. Migranci i uchodźcy stanowią coraz większą część populacji Europy, więc jeżeli nie poprawimy warunków ich życia, nasze społeczeństwo będzie się nierównomiernie rozwijać. Entuzjaści designu demokratycznego chcą to zmienić. Przykładem designu demokratycznego jest dom składany dla uchodźców czy projekty możliwych do dostosowania toalet a także piktogramów dla osób, które nie rozumieją języka. Dzisiaj dobrze zaprojektowany produkt to taki, który może trafić do odbiorcy o mniej zasobnym portfelu i taki, który wychodzi na przeciw potrzebom także nowym mieszkańcom naszego kontynentu.

trendmania-006

Na koniec Katarzyna Świętek z Deftrans zwróciła uwagę na potrzeby naszych najmłodszych. Ciekawie przedstawiła problem planowania przestrzeni łazienek gdzie głównie my dorośli skupiamy się na walorach estetycznych, kolorach, fakturach i funkcjach. Okazuje się, że ten temat podejmujemy nadmiernie bo są to rzeczy ulotne. Biorąc pod uwagę potrzeby naszych dzieci i ich upodobania pokazała produkty stworzone do łazienek właśnie pod ich kątem. trendmania-007

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here