Kultowe krzesło siatkowe Henryka Sztaby, o którym pisaliśmy już tu: Projekt 68 – powraca w limitowanej edycji dla yestersen i przybiera nowe kolory- w tym kolor miedziany!
Zaprojektowane w 1968 roku przez Henryka Sztabę i przywrócone do produkcji – kultowe krzesło siatkowe (design PRL) trafi na internetową platformę yestersen. Oczywiście wszystko dzięki marce: Projekt68 – założonej przez wnuka projektanta.
Ekskluzywne wykończenia- w tym kolor miedziany
Specjalna edycja krzeseł jest poświęcona 50. urodzinom tego wzoru. Wykonane zgodnie z oryginalnym zamysłem projektanta, krzesło powstanie w pięciu nowych odsłonach. Będzie to kolor miedziany, chrom oraz awangardowe barwy różu, zieleni i czerwieni. Ich wyłącznym dystrybutorem jest yestersen.
“Ta współpraca obrazuje ważny kierunek rozwoju yestersen: wspieranie niezależnych producentów wschodzących i kultowych już wzorów, w wersjach oryginalnych i specjalnych, współtworzonych z nami. Charyzma Pana Henryka i nasza słabość do polskiego designu zadecydowały o wyborze krzesła siatkowego. Wierzę, że niespotykane dotąd wersje szlachetne dadzą tym krzesłom bilet na salony, a ich podwyższone wersje barowe sprawdzą się w domowej kuchni jak i barach czy hotelach” – Karol Misztal, założyciel yestersen
Kultowe krzesło
Zaprojektowane w 1968 roku w Srebrnej Górze i pierwotnie wytwarzane dla PSS “Społem” krzesło było jednym z kultowych mebli tamtych czasów, obecnych w ogródkach kawiarni i punktów gastronomicznych niemal na każdym kroku. Potrzeba jego stworzenia wyłoniła się z pomysłu władzy na urządzanie “barobusów” – mobilnych lokali gastronomicznych, osadzonych w wysłużonych autobusach. Żeby umożliwić masową produkcję wybór tworzywa padł na zgrzewany drut – dokładnie taki, jaki był używany do produkcji koszyków dla sklepów samoobsługowych. W wersji pierwotnej krzesło było malowane farbą w zawiesinie. Współczesne technologie pozwalają na ich galwanizowanie lub malowanie proszkowe. “Siatkowe krzesło w trzech słowach? Proste, funkcjonalne i łatwe do przechowywania” – Henryk Sztaba
Ponadczasowość
Po pięciu dekadach krzesło wróciło do produkcji pod czujnym okiem projektanta, za sprawą jego wnuka Tomasza Sztaby oraz Pauli Smagalskiej, tworzących razem inicjatywę Projekt68. To wyjątkowa reedycja projektu stworzona we współpracy z yestersen – internetową platformą z antykami oraz meblami, oświetleniem i dodatkami vintage.
“Projekt68 to ukłon w stronę dziadzia – Henryka Sztaby i jego ponadczasowego projektu, a z drugiej strony dla nas wielka szansa na realizowanie się w produkcji ładnych rzeczy – czyli tym, co od zawsze nas interesuje. Zajmujemy się reedycją krzesła, a także, dzięki współpracy z yestersen, wprowadzaniem nowych rozwiązań, które nigdy przedtem nie były realizowane tj. przygotowaniem niesamowitej, szlachetnej kolekcji krzeseł i hokerów” –Tomasz Sztaba
Specjalna oferta
Krzesła można już zobaczyć w kilku warszawskich lokalach, m.in. w PKP Powiśle, Orzo czy nowo otwartym bistro Eden. Od teraz każdy miłośnik designu będzie mógł cieszyć się własnym egzemplarzem w swoim domu lub ogródku. Tylko od 18 do 25 lipca w ramach pre-orderu krzesła będą dostępne w specjalnej cenie, po czym trafią do regularnej sprzedaży na yestersen. Do wszystkich krzeseł zakupionych w ramach pre-orderu dołączone będą kartki okolicznościowe podpisane przez Henryka Sztabę.
yestersen
yestersen to największa w Polsce platforma e-commerce z autorską selekcją wzornictwa XX wieku od czołowych butików vintage i galerii antyków. Dedykowany zespół starannie sprawdza każdy zgłaszany przedmiot aby wybrać tylko te najlepsze i oszczędzić czas miłośników i profesjonalistów designu na poszukiwaniach unikalnych mebli, oświetlenia i dodatków. Obecnie w asortymencie yestersen znajduje się ponad 7 000 unikalnych obiektów z całego świata.
Projekt68
Projekt68 to wskrzeszenie kultowego designu z czasów PRL-u. Krzesło siatkowe Henryka Sztaby to pierwszy wzór przywrócony do produkcji. Marka planuje wprowadzać na rynek kolejne przedmioty zaprojektowane przez Henryka Sztabę. W tym m.in. stolik ogrodowy będący niegdyś nieodłączną częścią zestawu z krzesłem siatkowym.
Informacja prasowa i zdjęcia: yestersen