Kilka słów o polskich bombkach

3
5572

Nie da się ukryć, że ruszyła machina prezentowa. Kupujemy teraz na potęgę. Oprócz prezentów szukamy także dekoracji na choinki. Jest ich także zatrzęsienie, jednak większość przyjechała kontenerami prosto z Chin. Okazuje się, że wśród polskich marek i projektów też znajdziemy wiele pięknych ręcznie wykonanych ozdób świątecznych wprowadzających do naszych domów nie tylko klimat, ale ciekawy, nietuzinkowy design.

Początki produkcji bombek datuje się na 1847 rok. Pierwsze bombki zostały wykonane w Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Według legendy rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje czyli orzechy, jabłka czy cukierki. Pierwsze choinkowe bombki pojawiły się w Polsce w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały orzechy i inne owoce, ale z czasem wzornictwo wzbogacało się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców. Zabawki choinkowe pierwotnie sprowadzano z zagranicy, a ich prawdziwym zagłębiem była Norymberga. Ozdoby stamtąd były w Polsce bardzo popularne i w końcu dziś Polska jest jednym z większych eksporterów prawdziwych, ręcznie wykonanych bombek (def. Wikipedia). Chyba o tym na chwilę zapomnieliśmy…

Bombki ze Złotoryi wysyłane są m.in. do sieci ekskluzywnych domów towarowych Bloomingdale’s w USA, do Harrodsa w Londynie oraz do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Z kolei firma Silverado z Józefowa koło Warszawy 90 procent swojej produkcji wysyła do Stanów Zjednoczonych.

Jeśli chodzi o ozdoby choinkowe. Serio warto zawiesić na drzewku mniej, ale wyjątkowych bombek czy wykonanych ręcznie ozdób niż setki plastikowych, jednokolorowych bombek kupowanych na metry w supermarketach. Oto kilka inspiracji.

Bombki mogą być klasyczne, tworzone tradycyjną metodą hutniczą. W różnych kształtach i kolorach. Kolekcje ręcznie malowanych bombek to też cenna inwestycja ;). Poza tymi szklanymi, malowanymi, na rynku znajdziemy kilka ciekawych bombek ceramicznych, tworzonych przez ceramików w swoich pracowniach. One mogą być także doskonałym pomysłem na prezent.

Jeśli ktoś lubi przepych w dobrym stylu, warto bliżej przyjrzeć się kolekcji bombek inspirowanej XVIII-wiecznym haftem ze strojów szlacheckich. To ozdoby w stylu barkowym dekorowane ręcznie różnobarwnymi brokatami i koralikami.

Na choince w stylu minimalistycznym sprawdzą się autorskie świąteczne zawieszki na choinkę wykonanych ze szkła metodą fusingu. Część malowana jest ręcznie prawdziwym złotem.

źródło: MAKU-pracowniaszkla

źródło: MAKU-pracowniaszkla 

źródło: MAKU-pracowniaszkla

Teraz pora na ceramikę, bo okazuje się, że polscy twórcy nie próżnują. Ceramiczne bombki to także bardzo ciekawa propozycja. Takie ozdoby będą pasowały do wnętrz w stylu skandynawskim, białych czy szarych ścian.

źródło: KinaCeramics 

źródło: KinaCeramics

źródło: KinaCeramics

źródło: 10FingersArt. 

źródło:10FingerArt.

źródło:10FingerArt.

źródło: imkadesign

źródło: imkadesign

Wierzymy, że tym postem choć trochę zachęcimy was do kupowania polskich ozdób choinkowych, a wasze choinki wyróżnią się na tle innych.

3 KOMENTARZE

  1. Piękne są te bombki ceramiczne. Wspierajmy polskich producentów bombek bo naprawdę ich produkty wyglądają na produkty najwyższej jakości i są przepiękne. Serdecznie dziękuję za ten artykuł i życzę Wesołych Świąt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj