Jak dopasować karnisze do wystroju wnętrza?

0
4628

Jak dopasować karnisze do wystroju wnętrza? Karnisze, na których wieszamy firany i zasłony, to nie tylko elementy funkcjonalne, ale takie, które posiadają także walory estetyczne. 

  1. Jakie karnisze do jakich pomieszczeń?
  2. Na jaki rodzaj karnisza się zdecydować?
  3. Jak dobrać długość karnisza?
  4. Ozdobne zakończenie karniszy – hit czy kit?Przy wyborze odpowiedniego karnisza należy wziąć pod uwagę parę aspektów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zostanie on dobrze dopasowany, a umocowane na nich zasłony i firany będą się doskonale prezentować.

Jakie karnisze do jakich pomieszczeń?

Wybierając karnisze do pomieszczenia, po pierwsze należy mieć na uwadze to, w jakim jest ono stylu. Czy jest to na przykład styl nowoczesny, klasyczny, retro czy może glamour. Dzięki materiałom, z których wykonane są karnisze, nie powinno być problemu z tym, by tworzyły one z danym wnętrzem spójną całość.

Karnisze metalowe występują w różnych kolorach, więc można je uznać za dość uniwersalne. Łatwo je dopasować do barwy okuć mebli albo do innych metalowych akcentów w pomieszczeniu, np. klamek czy metalowych części lamp. Metalowe karnisze w kolorze złota, miedzi czy mosiądzu to akcent pasujący do pomieszczeń w stylu retro (zwłaszcza jeśli karnisze mają ozdobne zakończenia), natomiast te w kolorze stali nadają się do pomieszczeń o nowoczesnym charakterze. Te ostatnie doskonale sprawdzą się też w łazienkach czy kuchniach, w których często sprzęty AGD są właśnie w takich kolorach.

Karnisze drewniane w postaci drążków dodadzą odrobiny ciepła każdemu wnętrzu, a już na pewno są nieodzownym elementem w pomieszczeniach w stylu rustykalnym czy też modnym ostatnio skandynawskim. Najłatwiej dopasować jest je do koloru mebli, podłogi czy też drzwi. Wśród karniszy są także takie wykonane ze sztucznego tworzywa (w postaci drążków, jak i szyn) ich dużym plusem jest to, że mogą mieć różne barwy, dzięki czemu możemy je z łatwością dopasować do wnętrz charakteryzujących się bogatą kolorystyką – na przykład do pokoju dziecięcego.

karnisze we wnętrzu duże okna

Przy wyborze odpowiedniego karnisza decydująca jest też jego grubość – cieńsze karnisze w postaci drążków nadają się do mniejszych pomieszczeń i idealnie współgrają z delikatnymi, krótkimi frankami (takimi, jakie często zawiesza się w kuchni). Zaś karnisze o większej średnicy mogą z powodzeniem dźwigać grube story w starodawnym stylu. Jeśli chodzi o formę karnisza – drążek lub szyna – to te pierwsze zdecydowanie lepiej sprawdzają się w bardziej przestronnych wnętrzach.

Na jaki rodzaj karnisza się zdecydować?

Karnisze oprócz tego, że mogą mieć różne kolory i mogą być wykonane z różnych materiałów, to mogą także mieć różną formę:

  • drążków (mocowanych do ścian)
  • szyn (mocowanych zarówno do ścian, jak i do sufitów)
  • hybryd (łączących w sobie szynę i drążek).

Drążki to karnisze, które same w sobie są elementem ozdobnym, widocznym i bardzo wytrzymałym, dlatego można wieszać na nich tkaniny o różnej grubości. Jak już wcześniej wspomniano, grubość takich karniszy także należy dopasować do wielkości wnętrza. Jakie są więc przeciwwskazania dla montażu drążków? Należą do nich na przykład krzywe ściany. Tutaj z pomocą przyjdą karnisze w formie szyn, które montuje się na suficie. Nie są one tak widoczne jak drążki a dodatkowo można zasłonić je listwami sztukateryjnymi. Łuki szyn pozwalają także na montaż szyn w rogach pomieszczenia. W karniszach hybrydowych szyna ukrywa się za drążkiem.

Wybierając drążek albo szynę, powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość stropu pomieszczenia. Drążki sprawdzą się przy stropach wysokich, natomiast szyny są odpowiedniejsze w pomieszczeniach o stropach niższych.

Jak dobrać długość karnisza?

Gdy wybieramy rodzaj karnisza, materiał, z którego jest wykonany, czy też kolor, należy też zastanowić się nad kwestią kluczową – nad jego długością. Karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej o ok. 20–30 cm z każdej ze stron. Ważne jest też, żeby karnisz (ze względów praktycznych) był dłuższy od parapetu. Jeśli chodzi o odległość od górnej krawędzi okna, to powinna ona wynosić co najmniej 5 cm. Gdy dokonamy wyboru odpowiedniego karnisza, elementy potrzebne do jego montażu czy do samodzielnego stworzenia  (tj.: drążki, wsporniki, profile, łączniki czy końcówki) warto skompletować w jednym miejscu https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/karnisze.html. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie części są kompatybilne.

Ozdobne zakończenie karniszy – hit czy kit? 

Ozdobne zakończenia karniszy niewątpliwie podkreślają jego funkcję estetyczną. Dobrze dobrane pod względem stylu karnisza czy tym samym wystroju panującego w domu, mogą stanowić ciekawy akcent wykończenia mieszkania. Właśnie wtedy są trafiony pomysłem. Aby nie stały się kitem, należy dokładnie przyjrzeć się wybranym przez nas ozdobnym zakończeniom – zwrócić uwagę na przykład na to, czy nie są zbyt strojne, gdy na przykład całe wnętrze jest w stylu minimalistycznym. Na szczęście ozdobne końcówki to bogate wzornictwo i spośród wielu modeli można wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.

Wybór karnisza do konkretnego wnętrza nie powinien nastręczać wielu trudności –  Castorama ma w swojej ofercie asortyment, który zadowoli najbardziej wybrednych klientów.

Źródło: materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj