Zbieranie bibelotów pamiętamy z czasów naszego dzieciństwa, kiedy to nasze mamy i babcie gromadziły na półkach różne figurki kobiet, kotów czy innych słoników na szczęście. Po latach okazuje się, że te panie i te koty są warte całkiem sporo i stanowią wartość kolekcjonerską. W złotym okresie polskiego wzornictwa, czyli latach 50-tych, powstały chyba te najsłynniejsze w Fabryce Porcelany AS Ćmielów. Dziś wielu młodych, polskich twórców ceramiki wraca do tego nurtu i także pokazuje swoje małe dzieła sztuki.
Figurki z Fabryki Porcelany AS Ćmielów
Historia figurek rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy to w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego zostali zatrudnieni Henryk Jędrasiak, Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz. W IWP zaprojektowano i wdrożono do produkcji wówczas ok. 130 wzorów figurek. Współcześnie wszystkie kultowe figurki z 50-tych lat tworzone są w Fabryce Porcelany AS Ćmielów.
źródło: Porcelana AS Ćmielów – filia Kraków
Figurki z historią od Pangzi
Stylu Karoliny Krawczyk nie da się zapomnieć. Figurki, które powstają w pracowni Pangzi Ceramics przypominają trochę inny, odrealniony świat: obłości, pozorną miękkość porcelany. Widać w nich ogromne poczucie humoru samej autorki. W każdym przedmiocie kryje się jakaś historia.
źródło: Pangzi Ceramics
Figurki solniczki od Barbary Śnieguli
Barbara Śniegula tworzy od początku do końca ręcznie wszystkie swoje dzieła. Wyróżnia ją prostota designu i złoto, którego muśnięcia widać prawie na każdym jej produkcie.
źródło: Barbara Śniegula
Figurki stworzone z sercem przez ENDE
Produkty projektowane przez Natalię Gruszecką charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązanie do dobrej tradycji i elegancji w detalu oraz dbanie o humorystyczne walory prac. Celem kreatywnego duetu ENDE jest, aby ich unikatowe i intrygujące wysokiej jakości produkty, ręcznie wykonywanie z sercem w pracowni mogły trafić do rąk szerokiego grona amatorów pięknych przedmiotów w Polsce i na świecie. Z roku na rok produkty ENDE cieszą się coraz większym zainteresowaniem i popularnością na świecie. Obecnie sprzedawane są w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, na bliskim wschodzie oraz Australii i Nowej Zelandii.
źródło: ENDE
KinaCeramics z przymrużeniem oka
KinaCeramics lubi łączyć proste, estetyczne formy z elementami istniejącymi już w rzeczywistości, które modeluje i odlewa w porcelanie. Wykorzystuje naturalne cechy porcelany aby odwzorować procesy naturalne takie jak deformacja, topienie czy kapanie.
źródło: KinaCeramics