Figurki z Fabryki Porcelany AS Ćmielów i współcześnie tworzone małe dzieła sztuki, które warto mieć

0
7109

Zbieranie bibelotów pamiętamy z czasów naszego dzieciństwa, kiedy to nasze mamy i babcie gromadziły na półkach różne figurki kobiet, kotów czy innych słoników na szczęście. Po latach okazuje się, że te panie i te koty są warte całkiem sporo i stanowią wartość kolekcjonerską. W złotym okresie polskiego wzornictwa, czyli latach 50-tych, powstały chyba te najsłynniejsze w Fabryce Porcelany AS Ćmielów. Dziś wielu młodych, polskich twórców ceramiki wraca do tego nurtu i także pokazuje swoje małe dzieła sztuki.

Figurki z Fabryki Porcelany AS Ćmielów

Historia figurek rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy to w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego zostali zatrudnieni Henryk Jędrasiak, Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz. W IWP zaprojektowano i wdrożono do produkcji wówczas ok. 130 wzorów figurek. Współcześnie wszystkie kultowe figurki z 50-tych lat tworzone są w Fabryce Porcelany AS Ćmielów.

kot porcelana

porcelana ćmielów

ćmielów

porcelana dekoracja

porcelana dekoracja kobiety

źródło: Porcelana AS Ćmielów – filia Kraków

Figurki z historią od Pangzi

Stylu Karoliny Krawczyk nie da się zapomnieć. Figurki, które powstają w pracowni Pangzi Ceramics przypominają trochę inny, odrealniony świat: obłości, pozorną miękkość porcelany. Widać w nich ogromne poczucie humoru samej autorki. W każdym przedmiocie kryje się jakaś historia.

ceramiczna figurka

ceramika dawanda

ceramika pangzi

pangzi ceramics

pangzi ceramika

źródło: Pangzi Ceramics

Figurki solniczki od Barbary Śnieguli

Barbara Śniegula tworzy od początku do końca ręcznie wszystkie swoje dzieła. Wyróżnia ją prostota designu i złoto, którego muśnięcia widać prawie na każdym jej produkcie.

śniegula ceramika

ceramika śniegula

barbara śniegula

barbara śniegula ceramika

źródło: Barbara Śniegula

Figurki stworzone z sercem przez ENDE

Produkty projektowane przez Natalię Gruszecką charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązanie do dobrej tradycji i elegancji w detalu oraz dbanie o humorystyczne walory prac. Celem kreatywnego duetu ENDE jest, aby ich unikatowe i intrygujące wysokiej jakości produkty, ręcznie wykonywanie z sercem w pracowni mogły trafić do rąk szerokiego grona amatorów pięknych przedmiotów w Polsce i na świecie. Z roku na rok produkty ENDE cieszą się coraz większym zainteresowaniem i popularnością na świecie. Obecnie sprzedawane są w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, na bliskim wschodzie oraz Australii i Nowej Zelandii.

ceramika ende

ceramika

ende ceramika

źródło: ENDE

KinaCeramics z przymrużeniem oka

KinaCeramics lubi łączyć proste, estetyczne formy z elementami istniejącymi już w rzeczywistości, które modeluje i odlewa w porcelanie. Wykorzystuje naturalne cechy porcelany aby odwzorować procesy naturalne takie jak deformacja, topienie czy kapanie.

ceramika kina

kina ceramics

kinaceramics

źródło: KinaCeramics

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj