Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie – pierwszy weekend za nami!

0
2046

Festiwal Otwarte Mieszkania to unikalne wydarzenie architektonicznej na mapie Krakowa. Umożliwia zwiedzanie wyjątkowych i często niedostępnych na co dzień wnętrz. Można także poznać ich właścicieli czy projektantów. Podczas pierwszego z dwóch weekendów Festiwalu (11-12 maja) udostępnione zostały pierwsze przestrzenie.

Festiwal Otwarte Mieszkania rozpoczął się śniadaniem

Pierwszy weekend Festiwalu rozpoczął się tradycyjnym już śniadaniem w mieszkaniu Mateusza Stępnia. Z tego mieszkania rozpościera się piękny widok na Kraków. Wszyscy uczestnicy festiwalu, gospodarze oraz organizatorzy spotkali się więc na wspólnym posiłku. Można było porozmawiać i napić się kawy w kameralnej atmosferze.

Goście przynieśli potrawy na wspólny stół. Wzięli także udziału w tworzeniu mapy sentymentalnej Krakowa. Konstruowana na bieżąco instalacja będzie towarzyszyła uczestnikom przez cały festiwal. 

Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania

Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania

Festiwal Otwarte Mieszkania

Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania Festiwal Otwarte Mieszkania

O organizatorach i historii Festiwalu

Organizatorem Festiwalu Otwarte Mieszkanie w Krakowie jest Stowarzyszenie „Otwarte Mieszkania”. Stowarzyszenie zostało powołane między innymi w celu organizacji Festiwalu Otwarte Mieszkania w grudniu 2016 roku.

Pomysł Festiwalu Otwarte Mieszkania narodził się w Warszawie wśród osób związanych z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami. W stolicy wydarzenie odbywa się już od pięciu lat i odnosi kolejne sukcesy. W 2013 przyznano mu nagrodę S3KTOR w dziedzinie „kultura i sztuka” za najlepszą inicjatywę pozarządową w Warszawie. W związku z tak pozytywnym odbiorem oraz rozwojem Festiwalu Otwarte Mieszkania w Warszawie, zdecydowano się zorganizować jego pierwszą edycję w innym mieście.

Wybrano Kraków, ze względu na różnorodność architektoniczną, wyjątkowość zachowanych przestrzeni oraz brak podobnej propozycji w ofercie kulturalnej. I edycja Festiwalu w Krakowie odbyła się w dniach 13-14 maja 2017 roku. W czasie jego trwania udostępniono 11 lokalizacji. Wśród nich były między innymi: dom malarki Bettiny Bereś, mieszkanie z pracownią malarki Beaty Stankiewicz, mieszkanie Kasi Pilitowskiej i Barta Sudera czy pracownie rzeźbiarskie przy ulicy Emaus. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem.

Zainteresowanie Festiwalem przerosło oczekiwania organizatorów: 600 wejściówek do wybranych wnętrz rozeszło się w niecałe 3 minuty, a w sumie wzięło w nim udział ponad 1000 osób. Zarówno uczestnicy jak i gospodarze oceniali Festiwal bardzo pozytywnie. W pracę przy Festiwalu zaangażowało się wówczas ponad 60 wolontariuszy.

Źródła zdjęć i treści:
http://www.fomkrakow.pl/festiwal
https://www.facebook.com/festiwalotwartemieszkaniakrakow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj