Drewno z potencjałem 
MultiPly – pawilon z tulipanowca na festiwalu designu w Londynie

0
3997

MultiPly to 9-metrowy pawilon, w całości wykonany z amerykańskiego tulipanowca. Instalacja powstała we współpracy z brytyjską pracownią architektoniczną Waugh Thistleton Architects, Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP. To niezwykłe i wyjątkowe dzieło można podziwiać na Dziedzińcu Sacklera przy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Macie czas do 1 października 2018 r.

MultiPly - pawilon z tulipanowca MultiPly - pawilon z tulipanowcaMultiPly jest jednym z projektów wiodących na Londyńskim Festiwalu Designu. Składa się z przypominających labirynt elementów. Nakładają się one na siebie i przenikają, aby zachęcać odwiedzających do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowy domów oraz miast. Konstrukcja została wykonana z paneli z drewna klejonego warstwowo (CLT), po raz pierwszy wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii. 

MultiPly - pawilon z tulipanowca

MultiPly - pawilon z tulipanowca

MultiPly – ZRÓWNOWAŻONE PODEJŚCIE DO BUDOWNICTWA

Wzrost liczby ludności i długie lata niewystarczającej podaży nowych lokali w Wielkiej Brytanii przyczyniły się do tego, że na rynku brakuje około 66 tysięcy mieszkań. W latach 2016 i 2017 wybudowano 184 tysiące nowych mieszkań, podczas gdy powinno ich powstawać około 250 tysięcy rocznie. Modułowe podejście do budownictwa z klejonego warstwowo drewna liściastego, jakim jest użyty w tym wypadku tulipanowiec, może stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy.

MultiPly - pawilon z tulipanowca

MultiPly mierzy się z dwoma największymi wyzwaniami współczesnych czasów – koniecznością zapewnienia mieszkań i walką o zahamowanie zmian klimatycznych. 

DREWNO TULIPANOWCA KLEJONE WARSTWOWO – UDANY EKSPERYMENT 

Panele do instalacji MultiPly powstały przy użyciu techniki obróbki drewna znanej pod nazwą klejenia warstwowego. Drewniane deski układane są poprzecznie do siebie i sklejane, tworząc sztywne i wytrzymałe panele. Panele CLT najczęściej wykonuje się z drewna iglastego. Przez kilka ostatnich lat AHEC we współpracy z firmą ARUP eksperymentowało w zakresie tworzenia paneli CLT z szybko rosnącego tulipanowca amerykańskiego.Przeprowadzone badania i zrealizowane projekty wykazały, że panele CLT z tulipanowca, uwzględniając porównywalną wagę materiałów, są bardziej wytrzymałe niż beton i stal. Ponadto oferują możliwości różnorodnego formowania materiału. Dzięki temu idealnie nadaje się on do prefabrykacji i szybkiego montażu, skracając czas budowy o około 30%. Tulipanowiec jest niedrogim i łatwym do obróbki gatunkiem drewna liściastego, a przy tym niezwykle wytrzymałym.

MultiPly - pawilon z tulipanowca

Panele CLT z tulipanowca mogą służyć do konstruowania dużych budynków drewnianych, pozwalając na rezygnację z użycia betonu czy stali. Właściwości materiału drewnianego, w połączeniu z wyrazistym, przypominającym marmur wyglądem sprawiają, że spośród gatunków liściastych to właśnie tulipanowiec najbardziej nadaje się do testowania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych
z drewna.

Instalacja powstała we współpracy z brytyjską pracownią architektoniczną Waugh Thistleton Architects, Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP.

Źródło: materiały prasowe, americanhardwood.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj