Doskonała INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona

0
2376

Jaime Hayon powrócił do Łodzi po wizycie na Łódź Design Festival 2018, kiedy zachwycony nowo poznanym miastem postanowił zgłębić jego włókiennicze tradycje. Zainspirowany Łodzią i zauroczony klimatem festiwalu, przygotował swoją nową instalację MASQUEMASK na tegorocznym wydarzeniu. Uczestniczyliśmy w wernisażu otwierającym instalację i musimy przyznać, że jest wspaniała, pełna kolorów i znaczeń.

INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona

Fantastyczna instalacja MASQUEMASK – 14 niepowtarzalnych masek na dywanach

Koncepcją instalacji było stworzenie szeregu masek, twarzy, inspirowanych grafiką i bardzo osobistym, trójwymiarowym wszechświatem kolorów, linii i motywów. Jaime Hayon wszystkie maski postanowił umieścić razem, blisko siebie, w jednym pomieszczeniu. W ten sposób w przestrzeni ekspozycji mogą one spoglądać na odwiedzającego ze wszystkich stron, każda z inną, pełną kolorów ekspresją.

Jaime Hayon

Z kolorowym uśmiechem, kolorowym strachem, zdziwieniem. Niektórzy słusznie znajdą w nich inspiracje pochodzące z różnych kultur, wpływy mezopotamskie, meksykańskie, rzymskie, śródziemnomorskie. Ślady inspiracji, które czynią je wyjątkowymi.

INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona

Współpraca z Agnella – białostockim producentem dywanów

Za pomocą instalacji Hayon pragnie złożyć maskom szczególny, oparty na jego unikalnej wizji hołd. Szczególny jest także sposób, w jaki maski przybrały swoją formę. Wykorzystując wyjątkowe doświadczenie pracowników białostockiej Agnelli, partnera wystawy, którego historia pracy z wełną sięga połowy lat 70., Hayon swoje najnowsze obiekty postanowił wykonać z wełnianej przędzy. Nietypowy kształt każdej z masek wymagał od ich wykonawców indywidualnego wykończenia, czyli m.in. ręcznego, bardzo precyzyjnego cięcia. Ponadto maski zostały zaprojektowane w kolorystyce, w której firma nie pracuje na co dzień. Z tego powodu część przędz była barwiona specjalnie na potrzeby instalacji.

INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona

Przedstawiciele Agnelli podkreślają, że mimo iż są producentem dużym i tkającym dywany oraz wykłądziny mechanicznie, najbardziej kluczowy przy powstawaniu “MASQUEMASK INSTALLATION” był czynnik ludzki. W samym procesie przygotowania projektów wzięło udział aż pięć projektantek firmy. W rezultacie, po 80 godzinach ich pracy, 50 godzinach pracy zespołu wykańczalni, z użyciem 130 km wełnianej przędzy powstało 14 niepowtarzalnych, imponujących rozmachem masek.

INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona

Wystawę można oglądać do 28 lipca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Szczerze zachęcamy, bo warto ją zobaczyć na własne oczy!

Kim jest Jaime Hayon?

Hiszpański artysta-projektant Jaime Hayon urodził się w Madrycie w 1974 roku. Jego artystyczna wizja została po raz pierwszy w pełni ujawniona w instalacjach „Mediterranean Digital Baroque” i „Mon Cirque”. Te kolekcje sprawiły, że Jaime stanął na czele nowej fali, która zatarła linie między sztuką, dekoracją i designem a renesansem współczesnej kultury projektowania.

Jaime Hayon
Jaime Hayon (źródło: www.hayonstudio.com)

Po założeniu Hayon Studio w 2001 r. zaczął projektować meble domowe, oprawy oświetleniowe i wyrafinowane przedmioty. Wykonał również kompletne wnętrza dla wiodących hoteli, restauracji, muzeów i placówek handlowych na całym świecie.

Jaime Hayon
Meble autorstwa Jaime Hayona (źródło: www.hayonstudio.com)
Jaime Hayon
Projekt lamp autorstwa Jaime Hayona (źródło: www.hayonstudio.com)
Jaime Hayon
Rzeźba autorstwa Jaime Hayona (źródło: www.hayonstudio.com)
Jaime Hayon
Ceramika autorstwa Jaime Hayona (źródło: www.hayonstudio.com)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj