Designerska trumna to dopiero sztuka użytkowa!

0
3296
Sztuka użytkowa krzesło trumna Yeyang Liao

W świecie wzornictwa często pojawia się wątek użyteczności artystycznych wynalazków. Tym razem absolwent londyńskiego uniwersytetu sztuki z Chin wpadł na dosyć kontrowersyjny dla naszej tradycji pomysł. Prawdziwa sztuka użytkowa zobaczyła świat w postaci designerskiej trumny, więc taki dobytek posłuży swoim właścicielom za życia i po śmierci. To nie jest żart!

Konstrukcja

Yeyang Liao, absolwent Central Saint Martins, stworzył dosyć nietypowy projekt krzesła-trumny. Składa się on z 24 wygiętych drewnianych pasków. Całokształt naśladuje wygięcia tradycyjnej trumny. Projekt skonstruowano wyłącznie z drewnianych elementów, dlatego nadaje się ona do kremacji. Konstrukcja przypomina sprężynę, można ją złożyć i rozłożyć dzięki rozsuwanej podstawie.

Sztuka użytkowa krzesło trumna Yeyang Liao Krzesło-trumna przypomina sprężynę nie przypadkowo. Liao, pod czas projektowania zainspirował się jej kształtem, symbolizuje ona długość ludzkiego życia.

Sztuka użytkowa: krzesło – trumna

Projekt Liao pełni jednocześnie dwie funkcje – krzesła i trumny. Za życia, właściciel takiej trumny będzie mógł ozdobić swoje mieszkanie nietuzinkowym i artystycznym obiektem. Sprawdzi się on jako krzesło nawet dla kilku osób. Poza tym, pusta przestrzeń w środku nada się do przechowywania rzeczy w domu. Najbardziej kreatywni na pewno wykorzystają ją na swój sposób i ciekawie zaaranżują pomieszczenie.

Sztuka użytkowa krzesło trumna Yeyang Liao

Sztuka użytkowa trumna Yeyang Liao

Druga – dużo bardziej ciekawa funkcja – to trumna. Konstrukcja krzesła pozwala na wyciągnięcie jego części na długość dopasowaną do ludzkiego ciała, dlatego członkowie rodziny mogą swobodnie przetransportować zwłoki do krematorium bezpośrednio w krześle. Poza tym, posłuży ono jako kapsuła do kremacji.

Tradycje odległej Azji

Młody projektant zaznacza, że jego projekt znajdzie swoje zastosowanie, zwłaszcza na terytorium Chin. Rząd kraju dąży ku wdrożeniu polityki kremacji i zakazu praktyki pochówku w trumnach. Takie podejście ma charakter zarówno ekologiczny, jak i finansowy. Ze względu na sporą ludność kraju i wysokie ceny działek ziemi, praktykuje się pochówek pionowy, morski, zmniejsza się wielkość grobowców lub chowa się kremowane ciało pod drzewami.

Krzesło trumna Yeyang Liao konstrukcja sprężyna design Krzesło trumna Yeyang Liao konstrukcja sprężyna design

Według Chińskich tradycji, starsze osoby długo przed swoją śmiercią przygotowują trumny do pochówku, dlatego wynalazek Yeyang Liao jest wyrazem szacunku do wieloletnich tradycji Chin oraz zaspokaja potrzeby współczesnego rządu i młodego pokolenia.

Źródło: Dezeen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj