Design – co to takiego?

0
22046

Design to moda? To coś luksusowego? Czy designerski oznacza drogi? Co oznacza tak często używane w dzisiejszych czasach słowo? Obecnie design jest jedną z najpopularniejszych dziedzin artystycznych. Przedmioty użytku codziennego, jak choćby meble, czy zastawa stołowa, ale również te o przeznaczeniu specjalistycznym, np. gorset ortopedyczny, muszą charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością, ale również estetycznym, a często niebanalnym wyglądem.

josephjoseph 001Spopularyzowany angielski termin design, został zaczerpnięty z łac. designare – wyznaczać i wł. disegno – rysunek, wzór. W odniesieniu do terminu designu możemy zastosować dwie definicje.Pierwszą będzie design w znaczeniu wyglądu, przedmiotu wyprodukowanego na podstawie projektu z zamiarem jego późniejszego powielania. W szerszym znaczeniu do wyglądu dołączają takie cechy jak funkcjonalność, czy ergonomia.  Jak mówił Steve Jobs „Design is not just what it looks like, design is how it works”. Tylko przy współistnieniu atrakcyjnego wyglądu i spełnieniu określonych funkcji możemy mówić o dobrym designie. Nazwałabym to połączeniem spełnienia potrzeb duszy i rozumu – estetyki i funkcjonalności.

jan_kochanski_szczotka-001

Drugą definicją designu jest projekt danego produktu. Tu powstaje jednak niebezpieczeństwo mylnego stosowania obu tych definicji naprzemiennie, gdyż tylko z kontekstu można wywnioskować, o który design chodzi. Projektanci często nazywani są designerami, a przedmiotem ich działalności jest design jako projekt.

rm_eames-001

Jako przykład niech posłuży design krzesła jako cecha (wygląd), które jest czarne i futurystyczne oraz dla kontrastu design tego samego krzesła, które jest jego projektem. W pierwszym przypadku design będzie efektem końcowym projektu i kunsztu wytwórcy, w tym wypadku możemy mówić o ładnym designie, jednak nie możemy tego samego stwierdzenia użyć mając na myśli sam projekt, gdyż nie wiemy, czy dany przedmiot jest wykonany ściśle według tegoż projektu, czy jednak zostały wprowadzone zmiany podczas produkcji, które znacząco wpłynęły na atrakcyjność wytworu końcowego.

ksiazki_o_designie

Najczęściej termin design kojarzony jest z grafiką użytkową, projektowaniem produktów, wzornictwem przemysłowym, architekturą, czy też modą. Często błędnie stosuje się ten termin zamiennie z wyglądem, gdyż odnosi się on tylko do produktów, które w zamierzeniu miały być powielane, czyli nie można go używać w stosunku do dzieł sztuki, zabytków, czy tworów natury. Zachęcamy Was do lektury ciekawych pozycji książkowych, które wybraliśmy spośród wielu na rynku. Tymczasem na naszym blogu będziemy nieustannie wracać do pytania co to takiego ten design.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj