Alicja Patanowska z projektem Plantacja laureatką Mazda Design Award 2018

0
3487

Alicja Patanowska stworzyła zachwycający projekt: “Plantacja”, który został wyróżniony podczas Mazda Design Award 2018 w ramach wydarzenia Łódź Design Festival otrzymując nagrodę o wartości 50 tysięcy złotych.

Alicja-Patanowska

Źródło: Mazda

Plantacja

Pantacja to projekt systemu, który pozwala nadać nowe życie temu, co zostało już odrzucone. W tym przypadku jest to szklanka, która stając się już bezużytecznym przedmiotem pozwala obserwować rozwijające się rośliny spoczywające w jej przestrzeni. Dzięki takiemu zabiegowi mamy szansę podziwiać pnącą się do góry zieloną łodygę rośliny, oraz szybki wzrost sięgającego dna korzenia.

Plantacja to system, który łączy w sobie nie tylko recykling, pozwalający wykorzystać niechciane już przedmioty, ale również bardzo ciekawe zjawisko roślinne. To ręcznie robione porcelanowe kształty, które w doskonały sposób wpasowują się w szklane rozmiary wybranych szklanek tworząc przy tym idealne miejsce do kiełkowania nasion. Niepowtarzalny design wykonania sprawia, że obok systemu nie sposób przejść obojętnie i nie podjąć refleksji nad ludzkimi potrzebami.

Alicja Patanowska plantacja

plantacja Alicja Patanowska

Nowa wartość

Inspiracją do stworzenia plantacji były śmieci na londyńskich ulicach. Autorka projektu Alicja Patanowska mieszkała tamf podczas studiów i od 2014 roku wykorzystywała czas na obserwację nocnego życia. Różnorodne formy, które znajdowała każdego ranka w godzinach od 4 do 6 rano, pozwalały jej wykorzystać je do stworzenia wyjątkowej mini szklarni, nadając im jednocześnie nowe funkcje, kontekst i działanie.

AlicjaPatanowska

Źródło: ŁDFAlicja Patanowska łdf plantacja

plantacja łdf

Mazda Design Award 2018

Plantacja jest niezwykłym dziełem sztuki, które zostało zaprezentowane już 2015 roku w Mediolanie podczas wystawy EXPO 2015. Dodatkowo została zakupiona przez Muzeum Szkła w Szanghaju dołączając tym samym do stałej wystawy w tym miejscu. To niepowtarzalna instalacja, która tym razem została również doceniona podczas Łódź Design Festival uświetniając główne wejście budynku festiwalu.

W ramach wydarzenia Alicja Patanowska otrzymała poza konkursową nagrodę Mazda Design Award 2018 w wysokości 50 tysięcy złotych przyznawaną polskiemu twórcy najciekawszego projektu w ciągu ostatnich trzech lat.

AlicjaPatanowska-plantacja

Źródło: ŁDF

AlicjaPatanowska-Łódź-Design-Festival

Źródło: ŁDF

AlicjaPatanowska-łdf-plantacja

Źródło: ŁDF

Alicja-Patanowska-plantacja-Łódź-Design-Festival.j

Źródło: ŁDF

Alicja Patanowska

Autorka Plantacji jest Alicja Patanowska, która zajmuje się sztuką i designem, a jej ulubionymi mediami są ceramika i szkło. Szuka inspiracji w samym procesie twórczym, co pozwala jej tworzyć projekty nie tylko artystyczne i piękne, ale przede wszystkim w pełni użytkowe i godne refleksji.

Sama autorka ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (2012) oraz Wydział Ceramiki i Szkła Royal College of Art w Londynie (2014), co niewątpliwie ma znaczący wpływ na jej działania  w tym zakresie.

AlicjaPatanowska

plantacja-AlicjaPatanowska.

Źródło: ŁDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj