4 Design Days w Katowicach – w jakim świecie żyjemy?

0
1809

4 Design Days w Katowicach to wydarzenie przyciągające najlepszych znawców architektury, designu w Polsce i na świecie. Przez cztery dni podejmowane były najtrudniejsze i najbardziej nurtujące tematy dotyczące naszego życia i funkcjonowania w we współczesnym świecie. Jednak człowiek stawiany jest na tle otaczającego go miasta, domu, mieszkania czy przedmiotów codziennego użytku. Postanowiliśmy podsumować i odfiltrować tematy, które najbardziej nas zaintrygowały podczas 4 Design Days.

Podczas dni dla profesjonalistów 4 Design Days, 24 i 25 stycznia, odbyło się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych z udziałem ok. 500 prelegentów, a także szereg wydarzeń towarzyszących.

Zrównoważone miasto przyszłości

Podczas sesji „Zrównoważone miasto przyszłości” Wojciech Kotecki w naszym odczuciu powiedział wiele prawdy o życiu we współczesnych miastach. Uznał, że współczesne miasto powstaje głównie w oparciu o formułę własności, więc nie tworzą się w nim relacje międzyludzkie. Tym samym miasto nie jest miejscem dla ludzi szczęśliwych. Narzekamy na wiele spraw, np. na transport, na smog, na źle zaprojektowane krawężniki czy częste awarie ruchomych schodów. Dobrze zaprojektowane miasto powinno ułatwiać nam życie, tymczasem więzi nas w korkach samochodowych, bo ciasnota w komunikacji miejskiej wciąż odstrasza ludzi. Sięgają więc po samochody, których de facto nie ma gdzie zaparkować. Zauważalny jest więc brak długofalowego planu naprawy funkcjonalności miast tak, by ludziom żyło się w nich lepiej.

4 Design Days Wojciech Kotecki
Wojciech Kotecki, fot. Propertydesign.pl

Jak mądrze zbudować miasto?

Podczas jednej z dyskusji zapadła nam w pamięć wypowiedź pani Agnieszki Kaczmarskiej, prezes SARP Katowice. Zauważyła ona, że w tej chwili tak szybko zmienia się nasz styl życia, że architektura nie zawsze może za tymi zmianami nadążyć. Ważne, żeby powstające projekty uwzględniały możliwość zmiany funkcji, powstawały na otwartych planach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie opłacalne, kiedy inwestycja ruszy. Doskonałym przykładem zmieniających się oczekiwań jest coworking, zjawisko, które jeszcze kilka lat temu było czymś niewyobrażalnym, a dziś jest to standard w każdym dużym mieście. Podobne zmiany przeszły galerie handlowe, które pełnią dziś zupełnie inną funkcję niż 10-15 lat temu.

4DD2019 4 DESIGN DAYS 2019
KATOWICE 25.01.2019
SESJA: REGIONALNE PROPERTY FORUM BIURA WYSCIG NA INNOWACJE

Inspiracje wnętrzarskie na 4 Design Days

26 i 27 stycznia były dniami otwartymi dla mieszkańców regionu, gości z reszty kraju i z zagranicy, którym bliskie są zagadnienia związane z architekturą i designem. Na 25 tys. odwiedzających czekało ponad 300 wystawców prezentujących najpiękniejsze inspiracje do wystroju łazienki, kuchni i aranżacji wnętrz (fot. 4DD).

4 Design Days wystawcy 4 Design Days wystawcy 4 Design Days wystawcy 4 Design Days wystawcy 4 Design Days wystawcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj