Remont w domu – co trzeba wiedzieć o klejach do tapet?

0
1623

Tapety to jedne z najchętniej wybieranych rozwiązań służących wykańczaniu ścian. Pięknie wyglądają, zdobią i jak nic innego wspaniale ożywiają każde pomieszczenie. Aby jednak odpowiednio je przykleić, konieczny jest wybór odpowiedniego kleju. Zobacz, które z nich i dlaczego wybrać.

Remont w domu - tapeta w sypialni

Kleje do tapet w kilku wariantach

To jaki klej do tapet wybrać, powinno być uzależnione przede wszystkim od rodzaju tapety – a tych jest sporo. Inny produkt zagwarantuje przyczepność odmianie flizelinowej, inny dedykowany jest do tych papierowych, jeszcze inny do winylowych lub z włókna szklanego. Jeśli sprawdzimy podłoże i dopasujemy do niego klej, możemy być spokojni o efekt – tapeta będzie cieszyć nasze oczy długie lata.  

Remont w domu - tapeta w przedpokoju

Klej do tapet występuje w kilku wariantach. Jedne z nich kładzie się bezpośrednio na ścianę, inne zaś na uprzednio przycięte pasy tapety. Produkty są dostępne w wersji gotowego do użycia, gęstego żelu, który wyciska się bezpośrednio z tubki, ale sporą grupę stanowią również te o sypkiej konsystencji. Proszek wymaga od nas samodzielnego rozrobienia z wodą wedle wskazówek zamieszczonych przez producenta, co dla jednych jest wadą, dla innych zaletą, gdyż dzięki temu można przygotować odpowiednią ilość preparatu, nie obawiając się o powstanie nadmiaru i strat.

Jaki klej do tapet wybrać?

Znaczenie ma skład kleju – najlepiej, gdy wybrany produkt został wzbogacony o żywice, które uniemożliwiają rozwój grzybom i pleśniom. Optymalnie, gdy przy okazji jest paroprzepuszczalny, dzięki czemu tapety nie będą się „pocić”, co mogłoby skutkować ich odklejaniem lub powstawaniem nieestetycznych wybrzuszeń.

Remont w domu - tapeta w sypialni

Każdy klej do tapet ma określony czas schnięcia i wiązania. Warto to sprawdzić, szczególnie gdy zależy nam na szybkim efekcie.  Podczas pracy należy pamiętać o zaaplikowaniu odpowiedniej ilości kleju. Zbyt mała ilość sprawi, że tapeta nie będzie się trzymać, z kolei jego nadmiar spowoduje, że tapeta będzie zjeżdżała.

Akcesoria do tapetowania, które warto mieć

Remont w domu - tapeta w salonie

Sam klej to jednak nie wszystko. Aby proces tapetowania przebiegał sprawnie i bez komplikacji, dobrze jest zadbać o akcesoria pomocne w nakładaniu kleju. Niezbędny jest pojemnik, w którym rozrobimy produkt – optymalnie, gdy ma uchwyt, co ułatwi jego przenoszenie. Pod ręka dobrze jest mieć szeroki pędzel lub specjalny wałek wykonany z gąbki, który umożliwi precyzyjnie nakładanie odpowiedniej ilości kleju. Na posterunku nie może też zabraknąć uniwersalnego noża do tapet, dzięki któremu przygotujemy kolejne pasy. Na koniec pomocna okaże się szczotka, dzięki której można wyeliminować pęcherzyki powietrza i idealnie wygładzić przyklejony element. 

Tekst powstał we współpracy z BricoMarche.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj