Red Dot Award 2019 – najlepsze polskie produkty roku

3
3318
Fotel Chic Lounge, Fot. Profim

Jury konkursu Red Dot Award: Product Design 2019 wybrało najlepsze produkty roku. Na podstawie przesłanych zgłoszeń eksperci wyselekcjonowali tylko te, które wygrały wyjątkową jakością. Co roku zwycięzcy konkursu wyznaczają trendy w branży projektowej dzięki swoim osiągnięciom i dają zapowiedź tego, co ma nadejść. Nie da się ukryć, że wygrane produkty i marki za nimi stojące zyskują dodatkową renomę.

Polskie produkty wśród zwycięzców

Chic Lounge od Profim otrzymał Red Dot Award w kategorii Product Design 2019. To już piąte wyróżnienie Red Dot w historii Profim. Chic Lounge wyróżnia elegancki, charakterystyczny, z dobrze zdefiniowaną estetyką kształt. Nie ma w nim przesady, żadnych zbędnych elementów. Jest za to stylowy, miękki i opływowy. Przyciąga uwagę, ale jego wyrazista estetyka to nie tylko wygląd samego fotela jako obiektu. To także sposób w jaki układa się ciało człowieka – naturalnie i elegancko.

Red Dot Fotel Chic Lounge Profim
Fotel Chic Lounge, Fot. Profim
Fotel Chic Lounge, Fot. Profim
Fotel Chic Lounge, Fot. Profim

Lampa „Q Led” zaprojektowana przez projektanta Nowodvorski Lighting – Łukasza Jaworskiego także otrzymała nagrodę Red Dot Award w kategorii Product Design 2019. Jest to lampa wisząca wykonana z profilu aluminiowego o długości 112 cm. Jej przekrój jest asymetryczny, co pozwala uzyskać efekt subtelnego spływania światła po wewnętrznej części lampy oraz jego nierównomiernego rozproszenia, umożliwiając doświetlenie wybranego fragmentu przestrzeni bez ryzyka oślepienia użytkownika lampy. Tym samym lampa „Q” doskonale sprawdzi się w takich miejscach jak recepcje czy punkty obsługi klienta.

Nowodvorski Q Led
Nowodvorski Q Led, fot. Nowodvorski

Trendu w kierunku indywidualizacji

Z obserwacji projektów, które zdobyły nagrodę w tym roku, wynika bardzo wyraźnie, że trend na rzecz samostanowienia prowadzi również do zmiany naszej kultury produktów. Produkty są często personalizowane i mogą być konfigurowane indywidualnie przez klienta. Dlatego wiele obiektów, które zdobyły nagrodę w Red Dot Award: Product Design 2019 są dostępne w różnych kombinacjach kolorystycznych i rozmiarach Mogą być też dostosowane do specjalnych wymagań użytkownika na inne sposoby. Jednym z przykładów jest fotel dentystyczny „Signo T500” firmy Morita, który został zaprojektowany przez Porsche Design i zdobył nagrodę Red Dot: Best of the Best. Ten produkt został opracowany z myślą o maksymalnym komforcie i doskonałej funkcjonalności.

Fot. studiofaporsche.com

5500 produktów zgłoszonych na Red Dot Award 2019

W 2019 roku projektanci i firmy z 55 krajów zgłosili do konkursu ponad 5500 produktów. Jury przyznało najwyższe wyróżnienie tylko 80 najlepszym produktom. Red Dot: Best of the Best trafiło zatem tylko do 1,5% zgłoszeń. Natomiast 1549 wzorów zdobyło wyróżnienie Red Dot za wysoką jakość projektu.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj