„Przytul Polskę” – Edukreacja w ramach Łódź Design Festival

0
2108

Jak rozmawiać z dziećmi o Polsce? Co składa się na nasze wyobrażenie kraju: język, symbole, krajobrazy, historia, kuchnia? Czy w czasach globalizacji tożsamość narodowa ma jeszcze znaczenie? Co warto pielęgnować i przekazywać dalej? Na te i inne pytania wystawa “Przytul Polskę” nie odpowie. W każdym razie nie wprost. Edukreacja to jeden z kluczowych elementów festiwalu.

edukreacja

Edukreacja

“Przytul Polskę” to projekt składający się z wystawy i serii warsztatów. Odbywa się w ramach Edukreacji na Łódź Design Festival 2018 w dn. 19-27 maja 2018. Kuratorki wystawy to kolektyw Mamy Projekt w składzie: Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska. Podjęły one próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny, wpisując się w temat tegorocznego festiwalu, czyli “Refleksje”.

Polskość, patriotyzm, postawa obywatelska – to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dziećmi, dlatego skupiłyśmy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem i poszukać własnych odpowiedzi na ważne pytania”- mówią autorki.

edukreacja, przytul polskę

Wystawa podejmuje różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający do aktywności i kreatywności – zgodnie z celami Edukreacji. Zwiedzający mogą układać mozaikę z polskich symboli czy proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju. Łowiąc rybki z drobnymi zadaniami dzieci obserwują związek swoich codziennych działań ze stanem otaczającego nas świata. Warto spojrzeć na Polskę z odrobiną dystansu, zastanowić się co w niej lubimy i z czym ją kojarzymy. Jakie smaki, widoki czy pojęcia łączą Polaków?

kotek edukreacja

„Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru” – deklarują Mamy Projekt i tworząc wystawę przymrużyły oko: deszcz pierogów w dziale “Kuchnia Polska”, możliwość przebrania się w czapkę-skocznię w “Kąciku Kibica” czy gra w klasy z językowymi łamańcami wywołują uśmiech na twarzach dorosłych i maluchów. Przygotowane na wystawę poduchy w kształcie Polski, w dodatku z różnymi jej twarzami, zapraszają do tytułowego Przytulania Polski.

urwis, edukreacja przytul polskę

„Przytul Polskę”- warsztaty

W programie przewidziano warsztaty skupiające się na pracy z zegarem (Monika Barańska – Pracownia Tiku Tiku Design), rysowaniu postaci historycznych (Patricija Bliuj-Stodulska), tworzeniu własnych patriotycznych wzorów na tekstyliach (Natalia Siódmak, Marcin Ryczkowski/ ZetPety), oraz zapoznaniu się z książką Psikusy, która została nagrodzona laurem MUST HAVE (Magda Jurek, Małgorzata Gurowska). Ponadto będzie można tworzyć kolaże – portrety rodzinne ze starych zdjęć i pamiątek (Pola Amber), uczestniczyć w tworzeniu NIEMAPY Łodzi (Joanna Studzińska, Małgorzata Żmijska/ Mamy Projekt) i wykreować  maskotkę, która będzie nam się kojarzyła z naszym krajem (Anna Raczkowska). Ostatnimi możliwościami, z których będzie można skorzystać w ramach projektu będą kreatywne warsztaty oparte na eksperymentach przy drewnianych klockach, kartkach papieru, sznurkach i recepturkach ( Magdalena Michalczyk/ Mały Designer), niecodzienny spacer po ulicach Łodzi z Izą Rutkowską, ceramiczne warsztaty, podczas których będzie można zdobić ceramikę według własnego uznania (Klaudia Gawin / Przychodnia Ceramiczna, Magdalena Gazur), oraz poznać fenomen logicznego designu ( Agnieszka Wojtas, Zuzanna Kała/ Fundacja Kolorowo).

edukreacja, łódź design festiwal

fajrant

edukreacja projekt przytul polskę

Zdjęcia i materiały prasowe: Łódź Design Festival

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj