7 lipca w audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Audi Design Talks. Spotkanie było poświęcone roli światła we współczesnym designie oraz problemowi zanieczyszczenia świetlnego miast. Główne pytanie brzmiało: czy dobrodziejstwo światła, nad którym uzyskaliśmy panowanie, nie staje się dziś problemem?

Philippe Rahm, dr Joanna Jurga i Lukas Rittwage dzielili się wiedzą o znaczeniu światła w różnych dziedzinach. Rozmowa dotyczyła m.in. wpływu oświetlenia na samopoczucie człowieka oraz innowacji w technologii OLED. Nowa inicjatywa Audi i Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwiera przestrzeń dla dialogu między różnymi dziedzinami.

Eksperci rozmawiali m.in o wpływie oświetlenia na samopoczucie człowieka, o innowacjach w zakresie technologii OLED czy zjawisku light pollution – zanieczyszczeniu świetlnym miast, które staje się jednym z większych wyzwań dla współczesnego designu i architektury.

Perspektywa szwajcarskiego architekta
Philippe Rahm, szwajcarski architekt specjalizujący się w zrównoważonym rozwoju, podkreślał fundamentalne znaczenie oświetlenia dla funkcjonowania społeczeństw. „Światło całkowicie zmieniło nasz sposób życia. Dzięki niemu ludzie zaczęli odkrywać miasta na nowo, chodzić do kin, teatrów, spotykać się towarzysko na bulwarach. Światło sprawiło, że dziś możemy mówić o życiu nocnym”, mówił Rahm. Architekt zwracał także uwagę na wielowymiarowy charakter oświetlenia: „To nie tylko kwestia estetyki czy architektury, ale też fizjologii. Rodzaj i umiejscowienie światła wpływa na nasze samopoczucie.”

Projektowanie z myślą o człowieku
Dr Joanna Jurga, projektantka przestrzeni i badaczka, która dwukrotnie brała udział w symulowanych misjach kosmicznych w habitacie Lunares, skupiła się na praktycznych aspektach oświetlenia. Ekspertka tłumaczyła, jak naturalny rytm dnia powinien wpływać na nasze wybory: „Rano naturalne światło słoneczne jest bardziej zimne, natomiast wieczorem zmienia się na ciepłe – powinniśmy o tym pamiętać, wybierając oświetlenie w naszym otoczeniu.” Jurga podkreślała również znaczenie lokalizacji źródeł światła: „Lampy ścienne czy stojące sprawiają, że czujemy się bardziej komfortowo i przytulnie, natomiast sufitowe, szczególnie z mocnym, niebieskim światłem, mogą powodować zdenerwowanie.”

Innowacje w motoryzacji
Lukas Rittwage z zespołu Audi Light Design przedstawił perspektywę branży motoryzacyjnej, pokazując, jak nowoczesne technologie zmieniają podejście do projektowania oświetlenia samochodowego. „W świecie motoryzacji dzięki technologii OLED projektanci i inżynierowie mogą kontrolować światło – tworzyć oświetlenie, które nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także pozwala na personalizację wyglądu czy komunikację z otoczeniem” – wyjaśniał Rittwage. Ekspert podkreślał znaczenie precyzji w projektowaniu: „Im mniejsze są diody, tym lepsza kontrola nad światłem i jego działaniem. W projektowaniu reflektorów nie chodzi tylko o design, ale też o funkcjonalność.”

Audi Design Talks, czyli platforma dialogu o przyszłości
Audi Design Talks to nowa platforma wymiany doświadczeń między specjalistami ze świata sztuki, architektury, designu i motoryzacji. Pozwala im rozmawiać o wspólnych wyzwaniach i inspiracjach.

Pierwsza edycja spotkania była realizowana w ramach trzyletniego partnerstwa Audi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, nawiązanego w październiku 2024 roku. Współpraca wpisuje się w wartości fundamentalne dla marki Audi: ponadczasowy design, innowacyjność i zrównoważony rozwój. Kolejne spotkania będą kontynuować dialog między różnymi dziedzinami, koncentrując się na kluczowych wyzwaniach współczesnego designu.
Źródło: materiały prasowe Audi Communications