Garderoba dla pary – jak ją zaprojektować, żeby się nie pozabijać

0
9909

W życiu każdej pary przychodzi moment, w którym ilość ubrań, dodatków, butów i innych drobiazgów rozrasta się niekontrolowanie. Wówczas warto zastanowić się nad przeznaczeniem niezależnego pomieszczenia do przechowywania. Garderoba dla pary zdecydowanie podniesie standard życia i ograniczy niepotrzebne kłótnie. Wakacje to dobry czas, by zrobić porządny remanent.

garderoba dla pary Komandor

Garderoba dla pary – warto zacząć od pytań

Pamiętajmy, że garderoba czy szafa na zamówienie posłużą wiele lat. Powinny być więc funkcjonalne, praktyczne, a na pewno bardzo dobrze przemyślane w każdym szczególe. Na początek każdy powinien przeanalizować kwestie dotyczące nie tylko samego sposobu przechowywania, ale także designu mebla. Oto kilka pomocniczych pytań:

1 – Co chcecie schować w swojej garderobie? (tu warto zrobić podręczną listę rzeczy i określić gabaryty tych największych, aby zaplanować dla nich właściwe miejsce)
2 – Jakie sposoby przechowywania lubicie najbardziej: wieszanie czy składanie? (to będzie pomocne przy wyborze akcesoriów)
3 – Czy garderoba będzie pełniła funkcję tylko użyteczną czy także estetyczną?
4 – Jakie kolory odpowiadają wam obojgu, a które absolutnie odpadają? (tu warto dookreślić, czy lubicie jasne wnętrza czy raczej te ciemniejsze).
5 – Ile każde z was potrzebuje miejsca?
6 – Ile butów posiada każde z was?

Po znalezieniu odpowiedzi na tych sześć pytań, można przejść do kolejnych zagadnień.

Komandor garderoba ukryta za szklanymi drzwiami

Miejsce na garderobę na wymiar

To kolejne zadanie, które stoi przed parą. Gdzie warto stworzyć wspólną garderobę czy szafę na wymiar? Decydując się na garderobę na wymiar firmy Komandor, nie musimy się martwić dopasowaniem na siłę gotowych modułów do wybranego pomieszczenia. Jeśli dysponujemy osobnym wnętrzem, wystarczy je odpowiednio zaaranżować. Często jednak bywa tak, że wymarzona garderoba powstaje poprzez wydzielenie pewnej powierzchni z przestrzeni jakiegoś pokoju (np. sypialni), pomieszczenia przejściowego lub po prostu w szafie na wymiar. To także nie jest przeszkoda.

Komandor garderoba w sypialni ze szklanymi drzwiami
Garderoba na wymiar wydzielona z sypialni za pomocą drzwi przesuwnych

Garderoba na wymiar dostosowywana jest do powierzchni, jaką dysponujemy, najczęściej budowana jest na planie kwadratu, prostokąta, litery „U” lub „L”. Każde z tych rozwiązań ułatwia korzystanie z garderoby, jeśli przemyślimy jego rozkład, ustawienie stref oraz dobór odpowiednich akcesoriów.

Garderoba dla pary na poddaszu
Garderoba na wymiar w stylu skandynawskim na planie “L”
ekskluzywna garderoba dla pary w stylu glamour
Elegancka garderoba na wymiar na planie “U”

Strefa damska i strefa męska a wymiary

Jednym z kluczowych błędów popełnianych podczas planowania garderoby czy szafy dla pary jest pominięcie wzrostu obu osób. Nie można bowiem standardowo podchodzić do każdego. Kobiety często są niższe niż mężczyźni i nie sięgają tak wysoko.

Część damska

Wnętrze kobiecej części garderoby czy szafy cechują przede wszystkim funkcjonalność i komfort. Każdy jej szczegół powinien być przemyślany, ale jednocześnie mieć cechy indywidualnego dopasowania. Garderoba kobiety to bardzo prywatna strefa. Niech jej wnętrze będzie więc swoistą strefą komfortu. Każdy jej szczegół powinien być przemyślany i dopasowany.

jak zaprojektować garderobę dla kobiety

We wspólnej szafie na wymiar czy garderobie kobieta inaczej układa swoje rzeczy. Istnieje więc kilka zasad, które ułatwią zaplanowanie części damskiej. Przede wszystkim o tych strefach nie wolno zapomnieć:

1 – Odpowiednie przestrzenie dla odzieży wiszącej długiej i krótkiej oraz tej ułożonej na półkach.
2 – Strefa dla obuwia oddzielona od ubrań codziennych.
3 – Ażurowe kosze na miękkie swetry, zapewniające im odpowiednią wentylację.
4 – Osobne półki lub wieszaki na torebki ochronią je przed deformacją.
5 – Rzeczy delikatne jak biżuteria i bielizna warto przechowywać w wyściełanych miękkim materiałem szufladach i specjalnych organizerach.

biała garderoba dla pary Komandor
Szafa na wymiar we wnęce ściennej
wysuwana szuflada na damskie buty
Wysuwane szuflady na płaskie obuwie oszczędzają miejsce
Wieszaki na torby chronią je przed deformacją
Szuflada na szpilki ukryta w siedzisku w garderobie
Szuflada na szpilki ukryta w siedzisku
Część męska

Częścią męską garderoby rządzą przede wszystkim schematy i logika. Wszystkie elementy muszą być praktyczne i funkcjonalne, bo szafa to mebel do przechowywania, który ma pełnić typowo użytkową funkcję. Wykorzystanie potencjału wnętrza i odpowiednie rozmieszczenie rzeczy sprawi, że zmieści się wszystko, a codzienne korzystanie z szafy i utrzymanie porządku nie będą stanowiły najmniejszego problemu.

Garderoba dla mężczyzny wymiary

W części męskiej warto pamiętać o kilku kwestiach:

1 – Układamy rzeczy zgodnie z logiką. Umieszczamy spodnie, koszule i krawaty na dedykowanych wieszakach i blisko siebie, aby można było je szybko skompletować.
2 – Tak jak w części damskiej wyznaczmy osobne miejsce na przechowywanie obuwia.
3 – Dla ochrony i lepszej segregacji bieliznę osobistą i zegarki przechowujemy w specjalnych szufladach i organizerach.
4 – Warto zaplanować strefę na hobby i rzeczy sezonowe (rzeczy na siłownię, akcesoria sportowe).

garderoba dla pary
W garderobie dla dwojga wszystko ma swoje miejsce
Wieszaki na spodnie ułatwiają szybkie porządkowanie
Osobna szuflada na krawaty
Szuflady na krawaty ukryte w długim siedzisku
Szuflady na krawaty ukryte w długim siedzisku

Urządzając garderobę, zróbmy wszystko, aby jej rozkład i wyposażenie jak najlepiej odpowiadały naszym potrzebom. Wykorzystajmy także różnorodne szuflady, te głębokie i płytkie, z wewnętrznym podziałem lub bez, na biżuterię, drobiazgi, na krawaty, bieliznę osobistą bądź skarpetki. Te wszystkie elementy wyposażenia mają podnieść funkcjonalność garderoby, ułatwiając jej używanie i codzienne życie. Mądrze urządźmy jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Komandor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj