Domek letniskowy na Kaszubach jako dzieło eksportowe

2
5836

Zaskakująco piękny i ujmujący swą prostotą Dom na Kaszubach, którego twórcą projektu jest Grzegorz Layer- właśnie otrzymał wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2017 w woj. śląskim.

Grzegorz Layer – koncepcja projektu

Dom na Kaszubach ma 70 m2 powierzchni, a zaprojektował go Grzegorz Layer. Osadzony został nieopodal Jeziora Gowidlińskiego w sąsiedztwie zielonego otoczenia i rozległych lasów. Budynek miał być w założeniu przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny. Nie były w jego przypadku potrzebne żadne zbędne ozdobniki- postawiono wyłącznie na minimalizm. Miał spełniać wszystkie potrzebne funkcje, a dodatkowo być piękną ozdobą zielonej otoczeni. Został zbudowany z drewnianej konstrukcji szkieletowej o czarnej elewacji zdobionej z desek sosnowych. Wewnątrz budynku zaś zostało użyte drewno naturalnych kolorów, aby ocieplić wnętrze domu i sprawić, aby chętniej przebywa się w jego jasnym otoczeniu.

Jest to otwarta przestrzeń dzienna, w której skład wchodzi kuchnia połączona z salonem z jadalnią i salonem z bezpośrednim wyjściem na taras. U góry zaś znajduje się strefa prywatna, która służy domownikom jako sypialnia , łazienka i toaleta. Całość jest starannie zaprojektowana i dobrze przemyślana.

Budynek wzniosła ekipa, która pochodzi z lokalnych terenów i specjalizuje się w budowie domów drewnianych metodą tradycyjną. Dom swoją formą idealnie pasuje do tradycyjnej zabudowy regionu, a przy tym jest nowoczesny i ciekawy pod względem konstrukcji dachu. Ponadto dom jest ekonomiczny, a jego budowa kosztowała niecałe 200 tysięcy złotych.

Dom na Kaszubach wyróżniony w konkursie

Projekt domu bardzo szybko zdobył rozgłos i zyskał na sławie. Zaczęto o nimi mówic i pisać. Dzięki swojej prostocie i niezwykłej funkcjonalności zdobył również wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2017 w woj. śląskim w kategorii „Dzieło Eksportowe”. Konkurs był realizowany przez katowiczan już po raz 23, a obok Domu na Kaszubach wyróżnienie dostał również projekt Domu po drodze, którego autorem jest Robert Konieczny. Możecie zobaczyć go tu.

2 KOMENTARZE

  1. Domek jest nowoczesny, ale idealnie wpasowuje się w styl domków w okolicy (tradycyjnych). Wyglada nowoczesnie i nieszablonowo i szczerze powiedziawszy to dziwi mnie bardzo, że cena była mniejsza niż 200 tys. złotych.
    Nie przepadam osobiście za wnętrzami w drewnie, ale tutaj wygląda to nieszablonowo i ciekawie.
    Jestem zdecydowanie na tak!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here