Ceramika, która zdobi – powrót porcelanowych figurek

0
4234

Lata 50-te i 60- te to czas świetności porcelanowych figurek. Henryk Jędrasik, Mieczysław Naruszewicz, Lubomir Tomaszewski i Hanna Orthwein to czworo rzeźbiarzy z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, autorów najbardziej znanych projektów, które do dzisiaj są produkowane przez fabrykę AS Ćmielów. Ich figurki –  kameralne rzeźby – w nowoczesnym stylem wyznaczyły nową jakość w projektowaniu porcelanowych ozdób. Ręcznie malowane i precyzyjnie wykonane figurki z tamtego okresu to gratka dla kolekcjonerów. Ich cena rynkowa sięga nawet 1000 zł. Współcześnie odwzorowywane projekty to koszt około 300-400 zł.

1

Fabryka Porcelany AS Ćmielów

2

Porcelana AS Ćmielów – filia Kraków

3

Porcelana AS Ćmielów – filia Kraków

4

Porcelana AS Ćmielów – filia Kraków

Renesans designu z lat 50-tych i 60-tych zainspirował wielu twórców do stworzenia autorskich figurek. Projektanci ceramiki umiejętnie bawią się formą i tworzą małe dzieła sztuki, które dumnie zdobią wnętrza miłośników designu. Niektóre z nich delikatnie nawiązują do kultowych egzemplarzy z ubiegłego wieku. Minimalizm jest ich charakterystyczną cechą.

5

ENDE ceramics

6

ENDE ceramics

7

Barbara Śniegula

8

Barbara Śniegula

Część projektantów stawia na wyrazistość. Futurystyczne formy przypominające stwory z kosmosu czy pękate figurki aniołów, baletnicy – to twórczość przyprawiona poczuciem humoru, ale nadal w zgodzie z kanonami współczesnego designu.

9

KinaCeramics

10

Pangzi Ceramics

11

Pangzi Ceramics

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj