Jak połączyć edukację i zabawę, skłonić dzieci do twórczego myślenia albo zainspirować uczniów? Wszystkim tym zadaniom sprostała szkoła podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu. „Wyobraźnia potęgą wiedzy” to motto tego bardzo wyjątkowego obiektu. Szkoła powstała w dawnym budynku fabryki bombek choinkowych. Jej wnętrza są nowoczesne i wyposażone w meble autorstwa polskich projektantów, dlatego wychowanie estetyczne w tym miejscu staje się nieodłączną częścią procesu edukacji.
Transformacja fabryki
Budynek, w którym aktualnie znajduje się siedziba szkoły podstawowej im. Astrid Lindgren, należał wcześniej do fabryki bombek choinkowych. Za renowację obiektu i stworzenie placówki edukacyjnej odpowiadały pracownie Sigma Piotr Musielak (bryła i układ funkcjonalny) oraz PORT Józef Franczok i Marcin Kolanus (wnętrza). Projektanci chcieli zachować ciągłość historii budynku, dlatego przestrzenie wyraźnie nawiązują do klimatów fabrycznych. Niektóre pomieszczenia sprawiają wrażenie niedokończonych. Dominujące kolory to biały, czarny, szary, więc aby wnętrze nie wydawało się monotonne, wkroczyły też żółte albo czerwone akcenty. Wykorzystano też systemy rur, które teraz pełnią funkcje siedzisk, wieszaków bądź miejsc do ekspozycji prac uczniów.
Plan budynku – parter
Szkoła składa się z dwóch skrzydeł, które układają się w kształt litery T. Parter należy do najmłodszych uczniów. W salach o nietypowych nazwach: Wiosennej, Letniej, Jesiennej i Zimowej, nauka staje się dla dzieci fascynującą przygodą i nieustannym wyzwaniem. Na parterze znajduje się rozległa Mediateka. Zmodyfikowana biblioteka, to miejsce dla warsztatów, wspólnego odrabiania lekcji, czytania lektur albo nawet zabaw. Znajdziemy tu również dużą, wyposażoną i nowoczesną salę gimnastyczną oraz salę fitness. Szkolna stołówka zaprojektowana jako kantyna, to miejsce gdzie można nie tylko zjeść, ale i przygotować własny posiłek.
Plan budynku – piętro
Przestrzeń piętra jest zagospodarowana dla starszych uczniów 4-8 klas, dlatego na piętrze budynku znajdują się sale dedykowane poszczególnym przedmiotom. Wszystkie sale są wyposażone w nowoczesne sprzęty, które ułatwiają uczniom edukację i zwiększają ich zainteresowanie. W trakcie zajęć, dzieci mają dostęp do komputerów, bezprzewodowego internetu, rzutniki, plansz edukacyjnych i innych atrakcyjnych urządzeń.
Dlaczego wychowanie estetyczne jest takie ważne?
Aktualnie szkoły rzadko stawiają na edukację poprzez poznawanie sztuki i piękna. Uczniowie, którzy uczą się w warunkach podobnych do tych, które stworzyła szkoła podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu, mają większą motywację do poznawania. Sztuka wzbudza kreatywne myślenie, pozwala na rozwój spostrzegawczości dziecka oraz zwiększa umiejętność znajdowania nietypowych rozwiązań w codziennych sytuacjach. Dzieci od małego są zafascynowani światem i pragną go poznać, dlatego wykreowanie przestrzeni dla pełnowartościowego rozwoju dziecka jest tak ważne.
Źródło: Fundcja kom
Zdjęcia: Studio projektowe PORT