Site icon Polisz Design

Ochrona przyrody: Polskie miasta pokrywa zieleń!

Ochrona przyrody zielone eko żywe przystanki w Siemiatyczech

Ekologiczna sytuacja na świecie jest gorącym tematem, który nie zostawia nikogo obojętnym. Ochrona przyrody oraz kwestia tworzenia obiektów z nią zgodnych jest bardzo aktualna również dla Polaków. Dlatego w naszym kraju zbudowano właśnie pierwsze zielone przystanki! Burmistrz miasta Siemiatycze zadbał o to, żeby mieszkańcy jego miasta mogli cieszyć się oryginalnymi skandynawskimi projektami zielonych przystanków.

Ekologiczna inicjatywa – projekt przystanków z roślinami

W podlaskim województwie, w przytulnym mieście Siemiatycze powstały pierwsze w Polsce zielone przystanki. Niejednokrotnie słyszeliśmy o planach powstania podobnych przystanków w Białystoku i Warszawie, nie mniej jednak EKO przystanki w Siemiatyczach istnieją już od 2 lat. Głównym pomysłodawcą tej inicjatywy jest burmistrz miasta. Władza oświadczył, że do stworzenia tego projektu zainspirował się tradycją zielonych budowli w Skandynawii. Wiaty powstały w centrum miasta przy placu Jana Pawła II, koszt budowy wyniósł około 70 tysięcy złotych. Projekt zrealizowano w ramach wsparcia finansowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Co ciekawe, obecny burmistrz Piotr Siniakowicz już złożył wniosek o powstanie podobnych  przystanków w Warszawie. Wkrótce możemy się spodziewać ekologicznych wiat przy stołecznej ulicy Siemiatyckiej.

Zalety zielonych przystanków, czyli ochrona przyrody miasta

Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to wpływ zielonych przystanków na jakość lokalnego powietrza. Zieleń, czyli więcej tlenu i mniej dwutlenku węgla. Oznacza to, że przy globalnej realizacji podobnej inicjatywy, można w znacznym stopniu polepszyć sytuację czystości powietrza w mieście. Drugą zaletą EKO przystanków jest edukacja mieszkańców. Przy tablicy rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, mogą oni zapoznać się z przydatnymi informacjami, na przykład: ochrona środowiska, jak dbać o ekologię w domu i inne. Dobór roślin rozmieszczonych na przystankach również zachwyca. Wybór padł na gatunki, które będą się zmieniać wraz z porami roku.

Takie projekty mogą wzbudzać niejednoznaczne uczucia. Z jednej strony jest to naprawdę ciekawy pomysł, który nie tylko staje się wspaniałą dekoracją miasta, ale i służy narzędziem edukacyjnym obywateli. Z drugiej, praktyczność podobnych przystanków wzbudza pewne wątpliwości. W każdym razie, jesteśmy ciekawi podobnych rozwiązań w innych miastach Polski, na pewno chętnie skorzystamy z zielonego przystanku i osobiście sprawdzimy jego praktyczność!

Źródło: oficjalna strona miasta Siemiatycze

Exit mobile version