Site icon Polisz Design

Stylowe meble vintage we wnętrzu

Moda na nowoczesne wnętrza stawia na stylowe meble, klarowne rozwiązania, minimalizm a także inspiracje trendami skandynawskimi. Takie podejście w dużej mierze determinuje to, jakie meble i jakie kolory pojawiają się w większości mieszkań czy lokali użytkowych. W praktyce może się więc wydawać, że większość przestrzeni jest bardzo do siebie podobnych. Królują proste funkcjonalne rozwiązania, biel oraz kolory drewna i dużo światła. Taki efekt sprawia, że wnętrza wyglądają na większe, są bardziej przestronne, a z drugiej strony w wielu wariantach ogranicza się także ilość potrzebnych mebli. Także w tej dziedzinie dewiza, że mniej znaczy więcej, jest słuszna.

Podczas projektowania własnego wnętrza warto kierować się trzema zasadami:

  1. Postaw na oryginalność
  2. Wybieraj meble z duszą
  3. Stwórz kuchnię i jadalnię w ciekawym klimacie

Postaw na oryginalność

Coraz częściej nawet w ultranowoczesnych wnętrzach zaczynają pojawiać się meble lub dodatki, które wprowadzają niezwykle oryginalny klimat i podkreślają autorski stosunek do urządzania przestrzeni mieszkalnej bądź użytkowej. Na przykład stylowe meble antyczne będą się świetnie prezentować w salonie, kuchni czy jadalni. Nawet wtedy, gdy pojawi się tylko jeden element, który wprowadzi klimat eklektyzmu, a także może nieco ocieplić mieszkanie. Na przykład stylowy fotel lub stolik do kawy mogą być atrakcyjną dominantą całego wnętrza. W nasyconych naturalnych kolorach idealnie będą się prezentować na tle białych czy też jasnych monochromatycznych aranżacji. Oczywiście nie ma recepty na każde wnętrze, ponieważ wiele zależy od jego układu i funkcjonalności a także potrzeb domowników. Niemniej warto postawić na jeden detal, który szczególnie będzie przykuwać uwagę. Tym lepiej, gdy nie będzie pochodził z popularnej sieciówki.

Fot. Ayuko Studio

Stylowe meble z duszą

Bardzo często antyki, które pojawiają się w naszych nowoczesnych mieszkaniach, to meble z domów dziadków. Pewnego rodzaju tradycja i sentyment z jednej strony skłaniają do tego, by na przykład oryginalny kredens zostawić, a z drugiej pojawia się przecież szansa, że można mu nadać nowe życie. Po renowacji taki mebel może stanowić centrum życia rodzinnego. Warto pamiętać o kilku zasadach, wprowadzając antyki do nowoczesnego wnętrza, nawet jeśli mamy do nich bardzo emocjonalny stosunek. Przede wszystkim w mieszkaniach czy domach, które są urządzone w duchu dość surowego minimalizmu, powinno pojawić się tylko kilka cięższych mebli z poprzedniej epoki, a nawet kilku epok. W ten sposób wnętrze zyska charakter, ale go nie przytłoczymy.

Fot. entermyattic.com

Jadalnia w klimacie

Antyki i stylowe meble bardzo często pojawiają się w kuchniach i jadalniach. To przede wszystkim stylowe krzesła sprawiają, że te przestrzenie wyróżniają się z setek innych i nabierają niecodziennego charakteru. Kuchnia to również najbardziej wdzięczne miejsce do tego, by bawić się różnymi stylami. Wszak to właśnie tu zazwyczaj jest dużo mebli, dodatków, kolorów i roślin. To także przestrzeń, w której najchętniej spędzamy czas na rodzinnych spotkaniach. Warto przy tym pamiętać o tym, że nie urządza się mieszkania w stylu retro, a jedynie wprowadza antyki do nowoczesnych wnętrz. To niezwykle przemyślana aranżacja, która sprawia, że pozornie sprzeczne rzeczy bardzo do siebie pasują. W dużej mierze to właśnie funkcjonalność i wyczucie stylu będą grały tu główną rolę. Antyki we wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się tylko wtedy, gdy gospodarze będą do nich przekonani, gdy stylizacja nie będzie efektem mody czy też poradnika z pisma wnętrzarskiego, a będzie wypływać z naturalnej potrzeby, by zrobić coś po swojemu.

Fot. Westelm.com

 

Exit mobile version