Kabiny, ścianki i drzwi prysznicowe są obecne w każdym domu. To produkty, które muszą być funkcjonalne, trwałe, łatwe w użytkowaniu i myciu. W każdym domu kabina prysznicowa jest używana wielokrotnie w ciągu dnia. Jak więc zaprojektować idealny prysznic?
Projektując łazienki, niemal zawsze proponujemy klientom wykonanie zabudowy natrysku przez doświadczonych szklarzy, z którymi pracujemy od lat specjalnie na wymiar, jakiego potrzebujemy.
Idealny prysznic – zabudowy częściowo otwarte i zamknięte
Zabudowy otwarte – ścianki typu walk in
Otwarta zabudowa części mokrej łazienki to układ wolnostojących ścian szklanych, tzw. zabudowa walk in. Jest to zazwyczaj pojedyncza ścianka szklana lub 2, 3 ścianki zabezpieczające łazienkę przed zalaniem. Warto zauważyć, że taka otwarta zabudowa ma swoje zalety oraz wady.
Osoby lubiące minimalizm docenią fakt, że mogą uzyskać jedną gładką szklaną taflę. Mocowania jednej ścianki są mało widoczne. Stosuje się profil lub punktowe okucia mocowane do ściany. Jeżeli ścianka sięga do sufitu, to na górnej krawędzi nakładamy niewielkie mocowanie punktowe, jeżeli ścianka jest niższa, stosujemy stabilizator. Taka zabudowa powiększa optycznie łazienkę.
Wadą jest oczywisty brak szczelności takiej zabudowy. Woda zatrzyma się na szkle, ale jeżeli ścianka jest za krótka, to woda zachlapie nam łazienkę. Należy pamiętać, aby szczególnie uważać na meble, drzwi i opaski drzwiowe, które są wykonane z MDF i mogą po zachlapaniu spuchnąć. Pamiętajcie, że tylko montaż przez doświadczonych szklarzy zapewnia nam uwzględnienie wszelkich opisywanych wyżej czynników.
Ścianki walk in możemy mocować w okuciach w kolorze chrom połysk, chrom satyna, czarnych i złotych. Naklejenie na szkle czarnych szprosów nada wnętrzu charakter industrialny.
Kabina prysznicowa – Zabudowy zamknięte
Zabudowa zamknięta to kabina ze stałymi ściankami i drzwiami, uszczelniona uszczelkami i silikonem. Możemy wybrać zabudowę z drzwiami otwieranymi na zewnątrz lub do wewnątrz oraz z drzwiami przesuwnymi.
W kabinie z drzwiami otwieranymi stałe elementy mocujemy do ściany w mocowaniach punktowych lub w profilach U, stabilizując je wspornikami. Do zamocowania drzwi stosujemy zawiasy jednostronne unoszone lub wahadłowe. Przy rozwiązaniach bez brodzika, zawiasy podnoszone zapobiegają szuraniu uszczelki dolnej po podłodze. Aby zapobiec wyciekaniu wody z kabiny, stosuje się komplety uszczelek z uszczelką magnetyczną oraz progi. Części stałe uszczelniane są za pomocą uszczelek lub silikonu sanitarnego.
Coraz częściej stosujemy kabiny z drzwiami przesuwnymi. Dzięki dostępnym na rynku systemom możemy bez problemu wykonać kabinę narożną lub wnękową z jednym, lub dwoma panelami ruchomymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopasować odpowiedni system do projektu naszej łazienki. W bardzo małych łazienkach zaoszczędzimy miejsce, a otwieranie drzwi nie będzie już kłopotem. Oferowane systemy przesuwne są oczywiście odporne na działanie wilgoci. Wykonuje się je z aluminium lub stali nierdzewnej w kolorze chrom satyna, chrom połysk i kolor czarny złoty.
Kabina bez brodzika
Kabina prysznicowa zamknięta powinna przede wszystkim być szczelna. W kabinach bez brodzikowych bardzo ważny jest odpowiedni spadek tzn. 1,5-2%, czyli minimum 15 -20 mm. Odpływ powinien być jak najdalej od drzwi, tak aby woda spływająca ze szkła mogła nabrać prędkości, kierując się bezpośrednio do odpływu. W przeciwnym razie spływająca ze szkła woda będzie się piętrzyć i napierać na uszczelkę dolną drzwi, co spowoduje jej wypłynięcie na podłogę w łazience. Drzwi prysznicowe są częścią ruchomą i nie mogą być uszczelnione na „sztywno” silikonem.
Jeżeli spadek jest mniejszy niż 15 mm (od drzwi do odpływu) i /lub odpływ jest blisko drzwi (mniej niż 70 cm) to konieczne jest zastosowanie progu wys. 9 mm, który zapobiegnie wypłynięciu wody na łazienkę. Jeżeli spadek jest mniejszy niż 7 mm, trzeba zastosować próg wysokości 15 mm.
Pamiętajcie, aby kwestie odpowiedniego zaplanowania spadku zostały rozwiązane na etapie układania płytek.
Kabiny prysznicowe z brodzikiem
W kabinach, w których zastosowane są gotowe brodziki, trzeba pamiętać, że nie możemy zamontować kabiny na samym rancie brodzika. Każdy brodzić ma zaokrąglenie na krawędzi i linia szkła powinna być minimum 10 mm od krawędzi brodzika, tak aby woda spływająca z drzwi prysznicowych nie miała możliwości wypłynąć na zewnątrz zabudowy prysznicowej. Na gotowym brodziku (w zależności od jego kształtu i budowy) czasami występuje konieczność zamontowania progu. Jeżeli wszystkie opisane wyżej elementy zostaną zachowane, nie powinniśmy mieć problemu z wypływaniem wody na zewnątrz kabiny.
Jaką wielkość ma idealny prysznic
Wpływ na szczelność kabiny ma również wielkość zabudowy prysznicowej. Kabina powinna mieć wymiar minimum 80 × 80 cm, im większa, tym lepiej. Przy mniejszym wymiarze, woda zawsze będzie wypływać na zewnątrz kabiny i nawet próg pod drzwiami nie zapobiegnie powodzi w łazience.
Podsumowując: pamiętajcie, że tylko montaż przez doświadczonych szklarzy zapewnia nam uwzględnienie wszelkich opisywanych wyżej czynników.
Rodzaje szkła
Ważnym elementem kabiny prysznicowej jest szkło. Zastosowanie przezroczystego szkła w kabinie pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń łazienki. Po pierwsze możemy wybrać szkło przezroczyste z naturalnym odcieniem zieleni FLOAT. Po drugie – szkło odbarwione OPTIWHITE z widocznym błękitem na krawędzi lub szkło z powłoką antykorozyjną TIMLESS.
Okazuje się, że szkło przezroczyste w każdej łazience może wydawać się inne. Mają na to wpływ kolory otoczenia, kolor płytek, zastosowanych elementów dekoracyjnych, jak również oświetlenia zimnego, ciepłego lub neutralnego. Jeżeli mamy jasne, szare lub beżowe płytki poświata zieleni szkła float, może być spotęgowana. Płytki widziane przez szkło Float również mogą zmienić odcień. Najbardziej transparentne, niezmieniające kolorów otoczenia jest szkło odbarwione OPTIWHITE. Takie stosujemy najczęściej ponieważ niezależnie od grubości nie wpływa na percepcję kolorów.
Producenci oferują również szkło przezroczyste barwione w masie (dymione) grafitowe i brązowe. Jeśli dla klientów ważna jest intymność, proponujemy tafle szkła matowego (trawionego chemicznie) lub szkła z piaskowanymi wzorami. W takich rozwiązaniach strona matowa jest zawsze na zewnątrz kabiny ponieważ woda nie spływałaby po niej tak dobrze.
Na zabudowy prysznicowe zawsze stosujemy szkło hartowane, wzmocnione termicznie, które w przypadku stłuczenia rozsypie się, jak szyba samochodowa na drobne nieostre kawałeczki, aby nikogo nigdy nie zranić.
Szkło TIMLESS pokryte jest powłoką antykorozyjną, która ułatwia mycie. Osady z wody i mydła nie mają szans osadzenia się na szkle. Oczywiście szkło takie nie jest samoczyszczące, należy go regularnie czyścić, ale jest to zdecydowanie łatwiejsza czynność. Dodatkowo warto rozważyć hydrofobową i olejofobową powłokę Enduro. Zalety takiej powłoki to: szybkie i łatwe czyszczenie, ochrona powierzchni szkła przed korozją spowodowaną brudem, osadami z mydła, kamieniem i twardą wodą. Czas mycia szkła z tą powłoką jest o 90% krótszy.
Okucia
Okucia są bardzo ważnym elementem, gdyż od nich zależy praca drzwi i stabilność elementów stałych. Zawiasy i okucia powinny być wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Profile U do montażu ścian stałych mogą być wykonane z aluminium anodowanego. Możemy dowolnie wybierać między kolorami: chrom satyna, chrom połysk, a także coraz bardziej modne w kolorze złotym i czarnym.
Serdecznie dziękujemy Pani Ewie z firmy Świat Szkła, która od lat służy nam swoim doświadczeniem przy każdym naszym projekcie. Ta publikacja nie miałaby miejsca bez jej pomocy 🙂
Mamy nadzieję, że poruszone powyżej zagadnienia odpowiedziały na szereg pytań związanych z tym, jak zaprojektować idealny prysznic.
A może już macie taki u siebie?