Site icon Polisz Design

Najlepsze wydarzenia na Łódź Design Festival 2019

Przewodnim motywem tegorocznego Łódź Design Festival było DOBRE ŻYCIE. Wystawy, które zobaczyliśmy, zdecydowanie nawiązywały do rzemiosła, rękodzieła i naszych świadomych wyborów. Wiele wystaw skłaniało do refleksji na temat przyszłości naszej planety.

Make Me! dla The One Dollar Glasses

Festiwal rozpoczęło rozdanie nagród Make Me! dla młodych, zdolnych projektantów. Nagrodę główną i nagrodę specjalną otrzymali Patrick Henry Nagel i Nils Körner (Haus Otto) za projekt The One Dollar Glasses. Projekt w swobodny sposób bada możliwości wykorzystania drutu w produkcji okularów. Na całym świecie ponad 150 milionów ludzi potrzebuje okularów, ale nie ma do nich dostępu ani środków finansowych. Edukując ludzi w krajach rozwijających się i dostarczając im odpowiednich narzędzi do gięcia drutu, umożliwia się im samodzielną produkcję swoich własnych okularów.

Z kolei Mateusz Mioduszewski zdobył nagrodę specjalną za projekt ASHka – ceramika z popiołu. Mieszkając na Śląsku, zdał sobie sprawę, że za całą dziedziną gospodarki związaną z ogrzewaniem węglem kryją się ogromne pokłady odpadów. Przeważającą część pozostałości okołoenergetycznych stanowią popioły. Liczne próby doprowadziły go do stworzenia tworzywa zawierającego aż 70% odpadu popielnego. Tworzywo zbadane pod względem technicznym okazało się doskonałym materiałem do tworzenia płyt ceramicznych, naczyń czy donic.

Wystawa ROBIĆ/RZECZY

Może lepiej przeznaczyć pieniądze na trzy starannie wykonane i niepowtarzalne rzeczy niż na trzydzieści krzyków mody, które po sezonie się wyrzuci? Podczas Łódź Design Festiwal wystawa Nów. Nowe Rzemiosło uświadomiła nam, z jakim trudem powstają piękne przedmioty rzemieślnicze. Rzemieślnik – podobnie jak muzyk – tworzy całym ciałem. Wykorzystuje potencjał swoich ruchów, zmysłów, uważności, by relacje, w które wchodzi z różnymi materiałami, narzędziami i urządzeniami przyniosły zamierzony skutek. Wiedza o materiale i narzędziach sprawia, że rzemiosło – czy nowe, czy dawne – wymaga żmudnej nauki przez ćwiczenie.

Promocja nowej, polskiej ceramiki na Łódź Design Festival

Nową, polską ceramikę w tym roku można było spotkać na każdym kroku. Podstawą do wystawy ON The Table była realizacja zadania projektowego – zestawu składającego się z kubka i talerza – do wykonania którego zaproszono jedenastu polskich ceramików i studiów ceramicznych. Naczynia powstały z porcelany, fajansu, kamionka i porcelitu. W projekcie udział wzięli: Antonina Kiliś i Marta Pruszyńska (Fenek Studio), Arkadiusz Szwed, Natalia Gruszecka (ENDE ceramics), Irina Grishina (August Design Studio), Monika Skorupska (Mosko Ceramics), Magdalena Łysiak (MLY Studio), Bartek Mejor, Barbara Śniegula, Kina Gorska (Kina Ceramics), Magdalena Kucharska (Hadaki) i Bogdan Kosak (Kosak Modelarnia Ceramiczna). Ta wystawa była wyśmienita!

Meble kombinowane czyli wzornictwo mebelków dla lalek

Meble kombinowane… to tytuł wystawy, która prezentowała mebelki dla lalek produkowane przez polskie spółdzielnie zabawkarskie od lat 50. XX w. do końca lat 80. XX wieku. Dlaczego kombinowane? Były kombinowane pod względem projektów, spółdzielni, w których zostały wykonane oraz materiałów, jakich użyto do ich produkcji: drewna, sklejki, plastiku, metalu, skaju i tkaniny.

Eksperymentarium – projekt edukacyjny

Ekoeksperymentarium to projekt edukacyjny, który z perspektywy rodziny pokazał, jak możemy wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany. Specjalnie przygotowane mieszkanie ilustrowanej rodziny na Łódź Design Festival uczyło jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe.

Tegoroczny Łódź Design Festival z pewnością w dobrym momencie poruszył temat świadomego życia, odpowiedzialnych wyborów i wartościowych rzeczy. To wydanie festiwalu skłaniało do refleksji.

Exit mobile version