Site icon Polisz Design

Młody polski design na Dutch Design Week 2019

Dutch Design Week closer rafa zakrzewski

To już finał tegorocznej edycji Dutch Design Week. To wydarzenie jest szczególne dla młodego pokolenia projektantów w Polsce. W jego ramach odbyła się wystawa dwudziestu ośmiu świeżo upieczonych projektantów z ośmiu uznanych publicznych szkół artystycznych. Wspólną ideą prac jest lepsza przyszłość i rozwiązanie codziennych trudności. Zobaczmy więc, co zaprezentowano na wystawie Young Polish Designers: Studies in Reality.

Young Polish Designers: Studies in Reality pod czas Dutch Design Week 2019 – sedno wystawy

A więc prace młodych projektantów obejmują przedmioty codziennego użytku, projekty rozwiązujące problemy współczesnego świata oraz tworzące lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Projektanci proponują odpowiedzialne i estetyczne rozwiązania z wykorzystaniem różnorodnych metod i narzędzi. Dlatego projekty zaprezentowane w sześciu kategoriach podkreślają znaczenie intymności w życiu codziennym. Podnosząc świadomość różnorodności fizycznej, znaczenie relacji z ludźmi  i problematykę odchodzenia bliskich.

Zmieniamy świat na lepsze – sześć kategorii wystawy

Rehabilitacja, zdrowie i ciało – Dutch Design Week 2019

Helikopter Splot to zabawka umożliwiająca ćwiczenie uszkodzonego splotu ramiennego. Move to interaktywne sportowe legginsy z aplikacją wspierającą rehabilitację. Stanowisko do hydroterapii, natomiast, jest elementem projektu ogrodu sensorycznego stworzonego dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Sylwia Kruźlak – Splot
Katarzyna Król – Move
Magdalena Michna-Czyrwik – Stanowisko do hydroterapii

Projektowanie inkluzywne, mobilność i dostępność – Dutch Design Week 2019

Bagsforall to łatwy w montażu system bagaży zaprojektowany dla wózków inwalidzkich, podczas gdy Muwi120 to urządzenie wspierające codzienną opiekę i pielęgnację osób z dysfunkcjami ruchowymi. Paleta kolorystyczna do wykorzystania w przestrzeniach publicznych to publikacja poświęcona nowej palecie kolorów pozwalającej na projektowanie inkluzywne dla osób z niepełnosprawnością widzenia barw.

Dominika Jędrzejek – Bagsforall
Iwona Pieczara – Muwi 120
Jan Garstka – Paleta kolorystyczna do wykorzystania w przestrzeniach publicznych

Relacje, komunikacja i design społeczny – Dutch Design Week 2019

Nastawiona na budowanie relacji międzypokoleniowych, Kapsuła czasu oferuje program warsztatów dla seniorów składający się z kart  i ćwiczeń ułatwiających rozpoczęcie rozmowy. Pamiętam odnosi się do tradycji czczenia zmarłych, a Multi – zestaw zabawek, uczy dzieci empatii wobec różnorodności.

Aleksander Kaszuba – Kapsuła czasu
Martyna Piątek – Pamiętam
Anna Gwiazda – Multi

Rzemiosło, tożsamość i manifest – Dutch Design Week 2019

Mapping miejsc zapamiętanych uwiecznia wybrane miejsca i nostalgię projektantki w formie unikalnych płaszczy, gdyż Chmurnik przywraca tradycję tkania, będącą dziedzictwem regionu, z którego pochodzi projektantka, we współczesnym designie.

Emilia Biernacka – Mapping miejsc zapamiętanych
Dorota Balewicz – Chmurnik

Materiał, eksperyment i technologia – Dutch Design Week 2019

Tytan, krzem, powietrze to kolekcja obiektów wpływających na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Ashka zamienia odpady takie jak popiół w piękne naczynia i ceramikę. Tumicoffee to projekt stworzony z odpadu kawowego, gdyż  Optybot jest zabawką zaprojektowaną z wykorzystaniem podstaw programowania, przeznaczona do nauki teorii żeglarstwa.

Paulina Kwiatkowska – Tytan, krzem, powietrze
Mateusz Mioduszewski – Ashka
Marek Kuźmiński – Tumicoffee
Patrycja Walaszek – Optybot

Rytuały, zmysły i materiały – Dutch Design Week 2019

Igraj z ogniem to palenisko akustyczne: zamienia muzykę w płomienie. M°Or, zestaw do domowej fermentacji, to propozycja powrotu do polskich tradycji domowego wytwórstwa. Designed by experiment to psychofizyczny test, na który składa się wzornik złożony z zestawów próbników wykonanych z drewna, porcelany, tworzywa i metalu.

Aleksandra Łukasik – Igraj z ogniem
Kasia Wasielewska – M°Or
Jarosław Hamryszczak – Designed by experiment

Wystawa jest organizowana przez Akademickie Centrum Designu, organizację skupiającą wydziały projektowe ośmiu polskich publicznych szkół artystycznych. A więc głównym celem ACD jest nawiązanie współpracy między biznesem a nauką poprzez wspólne badania rozwojowe i projektowe. Ma również na celu promocję polskich szkół designu, ich twórczości i polskiego przemysłu.

Źródło: materiały prasowe

Exit mobile version