Site icon Polisz Design

Malwina Konopacka – cudowne polskie wzornictwo

Malwina-konopacka-polski-design-wazon-oko-kolekcja-forma

Historia kultowej serii wazonów zaczęła się jeszcze 6 lat temu, kiedy na Designers Week w Tokio 2014 roku Malwina Konopacka zaprezentowała kolekcję swoich prac. Rodzina wazonów Oko przyniosła projektantce uznanie i olbrzymią popularność wśród szerokiego grona miłośników dobrego wzornictwa. Nie ustaniemy powtarzać, że Polski design to coś wyjątkowego! A zatem z wielką chęcią przedstawimy Wam jedną z twórczyni, która udowadnia to na całym świecie!

Malwina Konopacka – cudowne polskie wzornictwo

Malwina Konopacka to polska ilustratorka i projektantka. Ukończyła Warszawską ASP oraz Universitat der Kunste w Berlinie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Jedną z najbardziej znanych prac projektantki jest seria ręcznie malowanych ceramicznych wazonów. Wazony Oko to prace, w których artystka powołuje się na tradycje klasycznego garncarstwa, dodając do swoich wyrobów charakterystyczne wgłębienie „oka”. Głównym narzędziem projektantki jest kreska. Ten element nabiera różnych form i postaci na każdym dziele w zależności od kontekstu.

Oko – ewolucja przez lata

Wazony z serii Oko znajdują swoje miejsce w każdej nowej kolekcji projektantki. Od 2014 roku, mamy możliwość śledzić artystyczną metamorfozę serii, która w zależności od charakteru kolekcji nabiera coraz to nowych postaci artystycznych. Z poprzednich prac możemy wyróżnić Jungle, gdzie głównym narzędziem artystki stał się liść oraz nasycony odcień zieleni. Zapamiętaliśmy również kolekcję w duchu lat 50. i 60. La Cité, wystawa, której odbywa się w słynnej Jednostce Marsylskiej Le Corbusiera.

Forma

Wszystkie poprzednie wcielenia rodziny Oko oraz inne prace Malwiny Konopackiej były nadzielone bogactwem artystycznych wzorów i nietuzinkowych kształtów. W swojej ostatniej kolekcji o nazwie Forma projektantka wyraziła tożsamość artystyczną w postaci kolorów. Głównym motywem kolekcji jest uświadomienie fizyczności przedmiotów użytkowych. Idea polega na tym, że wybór takiej perspektywy interakcji z przedmiotem pozwala na odnalezienie ukrytej estetyki przedmiotów codziennego użytku. A zatem najnowsze dzieła artystki to gra czystej geometrii i kolorów. W taki sposób nic nie zakłóca odbioru obiektu, jedynie czego jesteśmy świadkiem, to współdziałanie koloru na formę oraz interakcji przedmiotu z otoczeniem.

Źródło: materiały prasowe, projektantka Malwina Konopacka

Exit mobile version