Kiedy urządzamy nowe mieszkanie lub dom, kluczowym staje się pytanie: jak rozplanować przechowywanie w domu? I nie chodzi tu jedynie o ubrania czy buty, ale mnóstwo drobiazgów, kosztowności oraz sprzętów gospodarczych, które gdzieś trzeba ukryć. Ten tekst dedykujemy więc wszystkim, którzy cierpią na brak wystarczającej przestrzeni do przechowywania, a garderoba w sypialni czy szafa w przedpokoju stanowczo im nie wystarcza. Wskazówki, które damy, pomocne będą nie tylko każdemu z nas, ale także projektantom wnętrz i architektom.
Zacznijmy od potrzeb i tego, co musimy schować
Na początku usiądźmy i spokojnie zastanówmy się, co my właściwie musimy schować. Zacznijmy od ubrań. Te dzielimy na kurtki, płaszcze, spodnie, koszule, krawaty, swetry, sukienki i różne akcesoria. Do tego mamy sporo biżuterii, zegarki i inne dodatki. Zmorą wielu ludzi jest przechowywanie butów, bo zwykle brakuje już pomysłu, co z nimi zrobić i biedne szpilki lądują w zwykłej szufladzie. Idąc tropem tkanin, musimy też znaleźć miejsce na domowe tekstylia, czyli pościel, koce, ręczniki czy obrusy. Wielokrotnie zapominamy o tych rzeczach, a przecież przy kilkuosobowej rodzinie mamy już pokaźny stos pościeli! A co zrobić z deską do prasowania, suszarką na ubrania, gdzie warto wrzucić brudną bieliznę, by nie było jej widać? Przechowywanie w domu to także pokój dziecięcy. Pozwólcie jednak, że tym razem ten zaklęty rewir pominiemy… to jednak bardziej nieokiełznana materia. Zbawienna staje się więc osobna garderoba w przedpokoju, niezależna garderoba w sypialni i z pewnością sprytne miejsca do przechowywania w łazience.
W ramach ciekawostki warto zaznaczyć, że garderoba to osobne pomieszczenie, które można bardzo mądrze zaplanować i zamknąć. My jednak nie ograniczymy się w tym materiale do garderób, ale pokażemy rozwiązania, które z powodzeniem możemy zastosować także w meblach na wymiar, takich jak szafy wnękowe w przedpokoju czy sypialni.
Garderoba w przedpokoju oraz garderoba w sypialni czyli jak wieszać i układać ubrania oraz dodatki
Przechowywanie w domu to przede wszystkim układanie i wieszanie ubrań tak, byśmy mieli do nich łatwy dostęp. Często popełnianym błędem jest tworzenie głębokich szaf na t-shirty. Okazuje się nagle, że koszulki zajmują połowę powierzchni półki i zaczynamy je układać w dwóch rzędach. Weźmy ten aspekt pod uwagę, tworząc szafę na wymiar. Spodni od garnituru też nie powinniśmy wieszać na jednym wieszaku z marynarką. Czy w ogóle garderoba marzeń istnieje? Jeśli mamy osobne pomieszczenie w domu, które możemy wykorzystać na przechowywanie ubrań, stwórzmy sobie garderobę marzeń! Wykorzystajmy sposoby, dzięki którym ułatwimy sobie życie i specjalnymi trickami wymusimy porządek. Jeśli nie mamy odrębnej garderoby, wybierzemy szafę na zamówienie. To jest właśnie przewaga mebli na wymiar – zawsze możemy zaplanować je po swojemu i według własnych potrzeb.
Drążki i pantografy
Jeśli wieszamy ubrania na drążku, skorzystajmy z ciekawszych rozwiązań niż zwykła metalowa rurka. Poniżej widzimy zastosowanie tzw. pantografu czyli wieszaka na ubrania z teleskopowym drążkiem z kolekcji Mocca firmy Komandor. To świetne rozwiązanie, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać wnętrze szafy na wymiar. Możemy podzielić część garderoby z wiszącymi rzeczami na dwa poziomy i pantograf umieścić wyżej, a normalny drążek niżej. Wyżej powieśmy bluzki, koszule i marynarki, niżej płaszcze czy sukienki. Tu podrzucamy cenną wskazówkę: lepiej zastosować kilka drążków krótszych niż jeden długi. Te długie „kuszą” nas, by zawiesić na nich jak najwięcej i z czasem mogą zwyczajnie się wygiąć.
Wieszaki na krawaty i spodnie
Spodni od garnituru nie powinniśmy kłaść, a krawatów upychać w szufladach (no chyba, że specjalnych). O ile dżinsy możemy położyć na dedykowanej im np. wysuwanej półce, to spodni od garnituru już nie. Tu rozwiązaniem są specjalne wieszaki, które uporządkują nam tę przestrzeń.
Sposoby na paski, torebki, apaszki i biżuterię
Te wszystkie drobiazgi to nasza zmora. Jak uporządkować torebki, paski, zegarki, biżuterię? Tu pomocne będą specjalne wieszaki i szuflady. Każdej nadajemy konkretną funkcję i absolutnie jej nie zmieniamy. Dzięki temu wszystko będzie schowane i zawsze na swoim miejscu.
Buty w szafie i garderobie – przydatne akcesoria i praktyczne rozwiązania
Dla obuwia warto wydzielić w garderobie osobne miejsce. Nie powinny one mieć bezpośredniego kontaktu z ubraniami. Taką strefę może stanowić dolna część szafy, górne półki np. na obuwie sezonowe, wydzielony słupek z rzędem półek w jednej części mebla czy po prostu odrębna szafka. Aby zachować buty w dobrej formie na lata, skorzystajmy z dedykowanych akcesoriów jak półki wysuwne czy prawidła.
Domowe tekstylia czyli pościel, koce, ręczniki i obrusy
Wkraczamy teraz na teren zapomniany tudzież zaniedbany, gdyż często zapominamy, że gdzieś musimy „upchnąć” np. bieliznę pościelową. Przechowywanie w domu to też umiejętność dzielenia wnętrza garderoby czy szafy na wymiar tak, by zachować podstawowe zasady higieny. W przypadku domowych tekstyliów musimy oddzielić je od ubrań i butów. Pościel i koce można przechowywać w sypialni, ręczniki w łazience, a obrusy i ściereczki kuchenne w kuchni lub garderobie w przedpokoju. Prawdopodobnie każdy znajdzie swój klucz rozmieszczenia tekstyliów.
Niezależnie od tego, w której szafie wydzielimy każdą z wyżej wymienionych stref, pomocne będą różnego rodzaju kosze materiałowe, organizery, szuflady, popularne kosze wysuwne lub po prostu dedykowane półki.
Łazienka, w której jest wszystko, a nie widać bałaganu
Stworzenie łazienki idealnej jest zawsze wyzwaniem nawet dla projektantów wnętrz. Niewielu z nas może pozwolić sobie na pokój kąpielowy bez pralek, detergentów czy ukrytych zapasów papieru toaletowego. Jak więc ukryć te wszystkie duże i drobne rzeczy? W łazience bez mebli na wymiar właściwie trudno się obejść. Słupek nad pralką na detergenty, ręczniki czy kosmetyki jest doskonałym rozwiązaniem. Nie możemy zapomnieć o szafce z szufladami pod umywalką. Jednak najciekawszym rozwiązaniem jest zastosowanie szafy na wymiar na całą ścianę. Była już garderoba w przedpokoju, garderoba w sypialni, pora więc na „garderobę” w łazience. Za jej drzwiami ukryjemy dosłownie wszystko: pralkę, składaną suszarkę, mopa z wiaderkiem, żelazko, detergenty czy ręczniki. W ten sposób przechowywanie w domu osiągnie poziom mistrzowski.
Hit oszczędności miejsca – składana deska do prasowania i obrotowe lustro
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z rozwiązań, które są na wyciągnięcie ręki. Garderoba w przedpokoju lub szafa wnękowa na wymiar może kryć w sobie składaną deskę do prasowania. Przed wyjściem do pracy z łatwością uprasujemy koszulę czy bluzkę.
Z kolei garderoba w sypialni może być niczym zaczarowana szafa, kiedy zamontujemy w niej lustro obrotowe. Często nie ma już na nie miejsca na ścianach sypialni lub zwyczajnie nie chcemy lustra wyeksponowanego w miejscu przeznaczonym na sen.
Nie jest ważne czy posiadamy przestronną garderobę czy szafę na wymiar, ale istotne jest dobre planowanie wnętrza i dobór odpowiednich akcesoriów. Dzięki funkcjonalnemu przechowywaniu nie tylko zmieścimy rzeczy wszystkich domowników, ale także ułatwimy codzienne korzystanie z mebli oraz uczynimy życie łatwiejszym i przyjemniejszym.
Artykuł powstał przy współpracy z marką Komandor.