Site icon Polisz Design

Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie – pierwszy weekend za nami!

Festiwal Otwarte Mieszkania to unikalne wydarzenie architektonicznej na mapie Krakowa. Umożliwia zwiedzanie wyjątkowych i często niedostępnych na co dzień wnętrz. Można także poznać ich właścicieli czy projektantów. Podczas pierwszego z dwóch weekendów Festiwalu (11-12 maja) udostępnione zostały pierwsze przestrzenie.

Festiwal Otwarte Mieszkania rozpoczął się śniadaniem

Pierwszy weekend Festiwalu rozpoczął się tradycyjnym już śniadaniem w mieszkaniu Mateusza Stępnia. Z tego mieszkania rozpościera się piękny widok na Kraków. Wszyscy uczestnicy festiwalu, gospodarze oraz organizatorzy spotkali się więc na wspólnym posiłku. Można było porozmawiać i napić się kawy w kameralnej atmosferze.

Goście przynieśli potrawy na wspólny stół. Wzięli także udziału w tworzeniu mapy sentymentalnej Krakowa. Konstruowana na bieżąco instalacja będzie towarzyszyła uczestnikom przez cały festiwal. 

O organizatorach i historii Festiwalu

Organizatorem Festiwalu Otwarte Mieszkanie w Krakowie jest Stowarzyszenie „Otwarte Mieszkania”. Stowarzyszenie zostało powołane między innymi w celu organizacji Festiwalu Otwarte Mieszkania w grudniu 2016 roku.

Pomysł Festiwalu Otwarte Mieszkania narodził się w Warszawie wśród osób związanych z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami. W stolicy wydarzenie odbywa się już od pięciu lat i odnosi kolejne sukcesy. W 2013 przyznano mu nagrodę S3KTOR w dziedzinie „kultura i sztuka” za najlepszą inicjatywę pozarządową w Warszawie. W związku z tak pozytywnym odbiorem oraz rozwojem Festiwalu Otwarte Mieszkania w Warszawie, zdecydowano się zorganizować jego pierwszą edycję w innym mieście.

Wybrano Kraków, ze względu na różnorodność architektoniczną, wyjątkowość zachowanych przestrzeni oraz brak podobnej propozycji w ofercie kulturalnej. I edycja Festiwalu w Krakowie odbyła się w dniach 13-14 maja 2017 roku. W czasie jego trwania udostępniono 11 lokalizacji. Wśród nich były między innymi: dom malarki Bettiny Bereś, mieszkanie z pracownią malarki Beaty Stankiewicz, mieszkanie Kasi Pilitowskiej i Barta Sudera czy pracownie rzeźbiarskie przy ulicy Emaus. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem.

Zainteresowanie Festiwalem przerosło oczekiwania organizatorów: 600 wejściówek do wybranych wnętrz rozeszło się w niecałe 3 minuty, a w sumie wzięło w nim udział ponad 1000 osób. Zarówno uczestnicy jak i gospodarze oceniali Festiwal bardzo pozytywnie. W pracę przy Festiwalu zaangażowało się wówczas ponad 60 wolontariuszy.

Źródła zdjęć i treści:
http://www.fomkrakow.pl/festiwal

Exit mobile version