Site icon Polisz Design

Doskonała INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona

Jaime Hayon powrócił do Łodzi po wizycie na Łódź Design Festival 2018, kiedy zachwycony nowo poznanym miastem postanowił zgłębić jego włókiennicze tradycje. Zainspirowany Łodzią i zauroczony klimatem festiwalu, przygotował swoją nową instalację MASQUEMASK na tegorocznym wydarzeniu. Uczestniczyliśmy w wernisażu otwierającym instalację i musimy przyznać, że jest wspaniała, pełna kolorów i znaczeń.

Fantastyczna instalacja MASQUEMASK – 14 niepowtarzalnych masek na dywanach

Koncepcją instalacji było stworzenie szeregu masek, twarzy, inspirowanych grafiką i bardzo osobistym, trójwymiarowym wszechświatem kolorów, linii i motywów. Jaime Hayon wszystkie maski postanowił umieścić razem, blisko siebie, w jednym pomieszczeniu. W ten sposób w przestrzeni ekspozycji mogą one spoglądać na odwiedzającego ze wszystkich stron, każda z inną, pełną kolorów ekspresją.

Z kolorowym uśmiechem, kolorowym strachem, zdziwieniem. Niektórzy słusznie znajdą w nich inspiracje pochodzące z różnych kultur, wpływy mezopotamskie, meksykańskie, rzymskie, śródziemnomorskie. Ślady inspiracji, które czynią je wyjątkowymi.

Współpraca z Agnella – białostockim producentem dywanów

Za pomocą instalacji Hayon pragnie złożyć maskom szczególny, oparty na jego unikalnej wizji hołd. Szczególny jest także sposób, w jaki maski przybrały swoją formę. Wykorzystując wyjątkowe doświadczenie pracowników białostockiej Agnelli, partnera wystawy, którego historia pracy z wełną sięga połowy lat 70., Hayon swoje najnowsze obiekty postanowił wykonać z wełnianej przędzy. Nietypowy kształt każdej z masek wymagał od ich wykonawców indywidualnego wykończenia, czyli m.in. ręcznego, bardzo precyzyjnego cięcia. Ponadto maski zostały zaprojektowane w kolorystyce, w której firma nie pracuje na co dzień. Z tego powodu część przędz była barwiona specjalnie na potrzeby instalacji.

Przedstawiciele Agnelli podkreślają, że mimo iż są producentem dużym i tkającym dywany oraz wykłądziny mechanicznie, najbardziej kluczowy przy powstawaniu “MASQUEMASK INSTALLATION” był czynnik ludzki. W samym procesie przygotowania projektów wzięło udział aż pięć projektantek firmy. W rezultacie, po 80 godzinach ich pracy, 50 godzinach pracy zespołu wykańczalni, z użyciem 130 km wełnianej przędzy powstało 14 niepowtarzalnych, imponujących rozmachem masek.

Wystawę można oglądać do 28 lipca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Szczerze zachęcamy, bo warto ją zobaczyć na własne oczy!

Kim jest Jaime Hayon?

Hiszpański artysta-projektant Jaime Hayon urodził się w Madrycie w 1974 roku. Jego artystyczna wizja została po raz pierwszy w pełni ujawniona w instalacjach „Mediterranean Digital Baroque” i „Mon Cirque”. Te kolekcje sprawiły, że Jaime stanął na czele nowej fali, która zatarła linie między sztuką, dekoracją i designem a renesansem współczesnej kultury projektowania.

Jaime Hayon (źródło: www.hayonstudio.com)

Po założeniu Hayon Studio w 2001 r. zaczął projektować meble domowe, oprawy oświetleniowe i wyrafinowane przedmioty. Wykonał również kompletne wnętrza dla wiodących hoteli, restauracji, muzeów i placówek handlowych na całym świecie.

Meble autorstwa Jaime Hayona (źródło: www.hayonstudio.com)
Projekt lamp autorstwa Jaime Hayona (źródło: www.hayonstudio.com)
Rzeźba autorstwa Jaime Hayona (źródło: www.hayonstudio.com)
Ceramika autorstwa Jaime Hayona (źródło: www.hayonstudio.com)
Exit mobile version