Design to moda? To coś luksusowego? Czy designerski oznacza drogi? Co oznacza tak często używane w dzisiejszych czasach słowo? Obecnie design jest jedną z najpopularniejszych dziedzin artystycznych. Przedmioty użytku codziennego, jak choćby meble, czy zastawa stołowa, ale również te o przeznaczeniu specjalistycznym, np. gorset ortopedyczny, muszą charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością, ale również estetycznym, a często niebanalnym wyglądem.
Drugą definicją designu jest projekt danego produktu. Tu powstaje jednak niebezpieczeństwo mylnego stosowania obu tych definicji naprzemiennie, gdyż tylko z kontekstu można wywnioskować, o który design chodzi. Projektanci często nazywani są designerami, a przedmiotem ich działalności jest design jako projekt.
Jako przykład niech posłuży design krzesła jako cecha (wygląd), które jest czarne i futurystyczne oraz dla kontrastu design tego samego krzesła, które jest jego projektem. W pierwszym przypadku design będzie efektem końcowym projektu i kunsztu wytwórcy, w tym wypadku możemy mówić o ładnym designie, jednak nie możemy tego samego stwierdzenia użyć mając na myśli sam projekt, gdyż nie wiemy, czy dany przedmiot jest wykonany ściśle według tegoż projektu, czy jednak zostały wprowadzone zmiany podczas produkcji, które znacząco wpłynęły na atrakcyjność wytworu końcowego.
Najczęściej termin design kojarzony jest z grafiką użytkową, projektowaniem produktów, wzornictwem przemysłowym, architekturą, czy też modą. Często błędnie stosuje się ten termin zamiennie z wyglądem, gdyż odnosi się on tylko do produktów, które w zamierzeniu miały być powielane, czyli nie można go używać w stosunku do dzieł sztuki, zabytków, czy tworów natury. Zachęcamy Was do lektury ciekawych pozycji książkowych, które wybraliśmy spośród wielu na rynku. Tymczasem na naszym blogu będziemy nieustannie wracać do pytania co to takiego ten design.