Prowansalskie wnętrza – klimat południowo – wschodniej Francji

1
3387

Lazurowe wybrzeże, oliwkowe gaje i pola lawendy to symbole regionu, który urzeka romantyzmem. Zabieramy Was dziś na wycieczkę po południowo – wschodniej Francji. Prowansja to kraina, którą pokrywają fioletowe dywany lawendy. Nie tylko na rozległych polach, lecz także w przydomowych ogródkach, na balkonach i we wnętrzach. Francuski charakter sprawnie można wprowadzić do pomieszczeń. Wystarczy kilka delikatnych akcentów, by surowe pomieszczenie stało się przytulną oazą spokoju. Prowansalskie wnętrza to nie tylko dominująca biel – to kolory natury. Delikatne fiolety, zielenie, błękity, purpura a nawet pomarańcz dominują i tym samym otulają wnętrze. Od teraz niech pachnie lawendą w całym domu!

 źródło: westwing.pl

źródło: Pinterest

 źródło: Monique Art

 źródło: Pinterest

Przecierane, jasne meble oraz surowa ceramika to kwintesencja Prowansji. Lawendowe akcenty doskonale komponują się z bielą i szarością a turkusowe dodatki są mocnym, charakternym akcentem. Kwieciste tekstylia dodają romantyzmu, przede wszystkim kwiaty powinny pojawić się na zasłonach, obiciach krzeseł, poduszkach, obrusach i pościeli. Prowansalskie wnętrza to także wiklinowe kosze wypełnione po brzegi kwiatami oraz gliniane doniczki z pachnącą lawendą.

źródło: Pinterest

źródło: Pinterest

źródło: Foteks

 źródło: Pinterest

źródło: Slip Cover Maker

Co ciekawe do wnętrz prowansalskich domów i mieszkań przeniosła się faktura i materiały z zewnątrz. I to dosłownie. Domy budowane z kamienia, kolorowe, drewniane okiennice i kwiaty w oknach to sztandarowe symbole, dlatego i wnętrza wyglądają podobnie. Przede wszystkim dominuje kamienna lub drewniana podłoga, duże widoczne belki sufitowe, przetarte wapnem ściany i cynkowe akcesoria. Do tego kwiaty i fioletowa lawenda, która powinna być niemalże wszędzie. Nie bez powodu to właśnie ten region Francji był mekką najwybitniejszych malarzy. Tacy artyści jak Picasso, Van Gogh czy Cezanne czerpali tu mnóstwo inspiracji. Nic więc dziwnego, bo Prowansja urzeka i łatwo się w niej zakochać.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here