Site icon Polisz Design

Pełna wrażeń 11. Noc z Design_em za nami!

Instalacja Cristals projektu Oskara Zięty

13 czerwca oczy wszystkich miłośników dobrego designu zwrócone były ku wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, w której odbyła się już 11. Noc z Design_em. Swoje prace zaprezentowali czołowi projektanci, których twórczość na co dzień można podziwiać w najlepszych galeriach oraz muzeach na całym świecie, ale także kupić w salonach meblowych.

Noc z Design_em w towarzystwie Zięty, Augustyniakia, Rygalika i innych

Niezwykłe prace, światowej klasy wzornictwo, niecodzienne projekty, kreatywne wystawy i warsztaty, a także  wiele inspirujących rozmów i spotkań – tak w skrócie można opisać tegoroczną Noc z Design_em. której GW DOMAR była organizatorem.

13. czerwca mogliśmy podziwiać zachwycające prace m.in. Tomasza Augustyniaka, instalację Cristals Oskara Zięty, szkło Eli i Sebastiana Pietkiewiczów, ceramikę Bartka Mejora i Bogdana Kosaka, nową odsłonę marki TRE Tomka Rygalika, dokonania Duetu Pawlak&Stawarski, kolekcję kryształów Agnieszki Leśniak-Banasiak, jak i zabawne projekty Bartosza Muchy, choć to tylko wybrani spośród wielu znakomitych designerów, którzy tej nocy zaprezentowali swoją twórczość.

Krzesło ORKA, projekt Tomasz Augustyniak

Design i muzyka

Bez wątpienia jednym z niezwykłych momentów Nocy z Design_em były Wariancje Organowe, czyli koncert organowy w wykonaniu dr. Tomasza Głuchowskiego, który zagrał na specjalnie sprowadzonym pozytywie organowym. Tę muzyczną ucztę połączono z interesującym wykładem Phillipa Klaisa, światowej klasy organmistrza.

Wykład organmistrza Phillippa Klaisa

Uczestnicy eventu mogli jednak doświadczyć piękna muzyki nie tylko w tradycyjnej postaci. Zabawnym połączeniem dźwięków oraz przemyślanego wzornictwa był również muzyczny plac zabaw projektu Husarska Design Studio, którego możliwości goście mogli przetestować samodzielnie. Grający plac KBT to urzeczywistnienie idei edukacji przez zabawę, które udowodniło, że współczesny design odpowiada na szereg ludzkich potrzeb, nie tylko tych użytkowych czy estetycznych.

Pokaz egzoszkieletów Niki Danielskiej

Wydarzeniem bez precedensu, na które bez wątpienia czekali wszyscy uczestnicy tegorocznej Nocy z Desin_em, był niezwykły pokaz Niki Danielskiej, awangardowej projektantki i zdobywczyni głównych nagród w międzynarodowym konkursie World of Wearable Art 2018. 13 czerwca mogliśmy bowiem zobaczyć przegląd jej fascynujących  egzoszekieletów, inspirowanych kształtami, które spotkać możemy w naturze. Zarówno maski, jak i kostiumy projektu Danielskiej zachwyciły swoją delikatną, awangardową formą oraz pozorną kruchością materiału, z jakiego zostały wykonane.

Egzoszkielet projektu Niki Danielskiej
Egzoszkielet projeku Niki Danielskiej

Noc z Designe_m to wyjątkowe projekty w jednym miejscu

Noc z Design_em to także niezliczona liczba fascynujących wystaw, prezentujących dorobek znakomitych designerów oraz firm projektowych. Warto w tym miejscu wspomnieć m.in. linię mebli dziecięcych Up!, które rosną i zmieniają swoją funkcję wraz z naszymi najmłodszymi, a za którą odpowiedzialne jest Husarska Design Studio oraz kolekcję Santiago 02 zaprojektowaną przez René Šulca dla marki TON. Kolekcja ta w centrum zainteresowania stawia komfort i jakość życia, bowiem powstała z myślą o osobach z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Kolekcja mebli Santiago 02 dla marki TON, projekt Rene Sulc

Zgoła odmiennych wrażeń dostarczyła uczestnikom NzD nostalgiczna wystawa „Tribute to Violetta” autorstwa Agnieszki Leśniak Banasiak. Pokazała ona gościom niezwykły wymiar kryształu. Natomiast piękno ceramiki przybliżyły projekty m.in. Bogdana Kosaka oraz Bartka Mejora. Ich twórczość wyróżnia zachwycający wręcz minimalizm, a w przypadku Mejora i jego kolekcji Nexus także charakterystyczna, geometryczna forma.

Kryształy PIANO Tribute to Violetta, wystawa prac Agnieszka Leśniak – Banasiak
Projekt Bartka Mejora z kolekcji NEXUS

Ukrytą magię przedmiotów codziennego użytku pokazano dzięki ekspozycji „On the table”, będącej odbiciem momentów uchwyconych w czasie wspólnego biesiadowania, którą wczesniej podziwialiśmy na Łódź Design Festival.

Wystawa pt. On the table

Z kolei klasyki wzornictwa użytkowego, w tym kultowe projekty z kolekcji Vitra, Flos, Artemide, Kartell oraz Ligne Roset, mogliśmy podziwiać w ramach wystawy #LoveOriginal  Galerii Wnętrza. Bardzo ciekawie prezentowała się także wystawa zbiorowa Plemienność-Uważność-Żywotność pod wspólną opieką kuratorską Sylwii Gulewicz-Wysockiej, Magdaleny Gazur i Katarzyny Świętek.

Źródło: mat. pras.

Exit mobile version