Nowoczesne oblicze patchworku

1
1572

Słyszycie patchwork, myślicie…. No właśnie, z czym wam się kojarzą patchworkowe produkty? Sielskie wnętrza w stylu country z własnoręcznie wykonaną narzutą i serweta zrobiona na szydełku przez prababcię? A może przypomina Wam się serial Dr Quinn i kobiety szyjące wieczorami narzuty ze skrawków materiałów? Taka stylistyka to już historia, co nie znaczy, że patchwork również odszedł do lamusa. Pokażemy wam jego współczesne oblicze, które zgrabnie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami.

źródło: www.lovepatchworkandquilting.com

Początków patchworku należy szukać w XIX wiecznej Anglii, wśród uboższych obywateli, którzy ze znoszonych ubrań wycinali najlepsze kawałki materiału i cerowali nim pozostałe rzeczy. Żadne resztki nie mogły się zmarnować, a ubrania wzmocnione dodatkowymi łatami były cieplejsze i trwalsze. Ze zwykłej, przyziemnej potrzeby z czasem narodził się trend, który zagościł również w bogatszych domach mieszczańskich. Wytworne damy wycinały kawałki jedwabiu, koronek, welwetu i wstążek z sukien ślubnych, balowych i dziecięcych ubranek. Następnie naszywały je na nowy materiał, przy pomocy ozdobnych nici i ściegów. W ten sposób powstawały fantazyjne narzuty, poduszki, a nawet osłonki na imbryki do herbaty.

źródło:lovepatchworkandquilting.com

źródło: www.marthastewart.com

źródło: craftingissue.com

źródło: pinterest.com

źródło:www.bellemaison23.com

Nowoczesny patchwork z koronkami i jedwabiem ma niewiele wspólnego, ale nadal zachwyca i zaskakuje. Jednym z bardziej charakterystycznych trendów są geometryczne formy i kompozycje, które nie ograniczają się tylko do narzut czy poduszek. Coraz bardziej popularne stają się patchworkowe kilimy czy inne dekoracje na ścianę. Patchwork można również tworzyć z płytek i ozdobić nim podłogę w salonie czy ścianę w łazience. Projektanci mebli również korzystają z tej techniki, dzięki czemu na rynku jest coraz więcej kolorowych i oryginalnych foteli, puf, czy sof, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Jeśli są wśród was wielbiciele patchworku koniecznie pochwalcie się swoimi inspiracjami i aranżacjami! Nasze wyglądają tak:

LandAproject

Eva Design

Kamelperd

LandAproject

1 KOMENTARZ

  1. W tym stylu zakochałam się już jakiś czas temu, gdy byłam ze znajomymi na wystawie nowoczesnych mebli 🙂 Było tam też sporo dodatków do wnętrz wykonanych właśnie w patchworkowym stylu i bardzo mnie to zainspirowało do wprowadzenia chociaż niewielkich elementów do swojego mieszkania. Znalazłam fajny artykuł: przepisnaszycie.pl/przepis/59/ i najego podstawie uszyłam sześć poduszek na kanapę i do sypialni. Wyglądają obłędnie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here