Site icon Polisz Design

Niezwykła koncepcja wnętrz hotelu Tribute Portfolio w Katowicach

W dwóch zrewitalizowanych kamienicach, będących częścią katowickiego Kwartału Dworcowa, powstanie nowy hotel Tribute Portfolio (Marriott Bonvoy). Wspólnym mianownikiem patronującym wystrojowi wszystkich pomieszczeń będzie zapewnienie równowagi i ukojenia ciału oraz duchowi przebywających w hotelu gości. Za projekt wnętrz odpowiada uznana pracownia Tremend.

Kwartał Dworcowa to spektakularny projekt rewitalizacyjny w centrum Katowic, który przywróci dawny blask 11 zabytkowym kamienicom znajdującym się przy ulicach Dworcowej i Mielęckiego. W budynkach zostaną wprowadzone nowe funkcje użytkowe, w tym lokale gastronomiczne i usługowe, a także hotele. Jednym z nich będzie hotel Tribute Portfolio, którego koncepcję wnętrz zaprojektowała uznana pracownia Tremend specjalizująca się w obiektach użyteczności publicznej, we współpracy z Hotel Inwest Development – spółką koordynującą cały proces inwestycyjny. Według planów inwestora – Grupy Epione z Katowic – inwestycja ma zostać ukończona w 2027 roku.

Tribute Portfolio w Katowicach – uzdrawiająca oaza ciszy i spokoju

Katowicki Tribute Portfolio będzie usytuowany w ścisłym centrum Katowic, przy jednej z najważniejszych ulic miasta – ulicy Dworcowej. Zajmie przestrzeń połączonych dwóch budynków – neoklasycystycznej kamienicy pochodzącej z lat 50. XIX wieku (niegdyś mieściła się tam Centrala Kolei Górnośląskich) oraz neomodernistycznego budynku wybudowanego w 1903 roku. W skład przestrzeni hotelowej wejdzie również wewnętrzny dziedziniec, który do tej pory pozostawał niezagospodarowany.

– W naszej koncepcji projektowej założyliśmy, że wnętrza hotelu będą zarówno przestrzeniami wielofunkcyjnymi, jak i elastycznymi, łatwo dostosowującymi się do różnych form użytkowania. Będą przyjazne człowiekowi, a przy tym powiązane z lokalną tradycją i społecznością. Ważne dla nas było również uwzględnienie potrzeb podróżnych i mieszkańców miasta poszukujących hotelu w segmencie wellness – mówi Magdalena Federowicz-Boule, architektka, CEO pracowni Tremend.

Architekci z pracowni Tremend, przed przystąpieniem do prac projektowych, dokładnie przeanalizowali zwyczaje mieszkańców miasta, a także historię tego miejsca. Jednak architektura wnętrz nie buduje swojej wartości na przeszłości, lecz teraźniejszości Katowic, tworząc przestrzeń, która będzie docelowym miejscem podróży hotelowych gości. Obiekt ma być oazą dla osób szukających ucieczki przed codziennością, a przy tym potrzebujących nieskrępowanego odpoczynku i relaksu. Przestrzeń ułatwiać będzie wtopienie się w lokalną kulturę, ale też spotkania z innymi podróżującymi. Wspólnym mianownikiem patronującym wystrojowi wszystkich pomieszczeń będzie zapewnienie równowagi i ukojenia ciału oraz duchowi przebywających w hotelu gości.

W trosce o dobrostan gości

Oprócz pokoi gościnnych wśród kluczowych przestrzeni hotelu znajdą się: restauracja, bar, lobby, spa, MICE, a także dziedziniec. Według założeń projektowych design hotelu ma emanować oryginalnością, wyróżniać się i zapadać w pamięć, a jednocześnie wywoływać całą gamę pozytywnych emocji związanych z pobytem. Projekt bazować będzie na harmonijnym zestawieniu 4 elementów natury: drewna, ziemi, wody i ognia, które przejawiać się będzie zarówno w kolorystyce wnętrz, jak i doborze materiałów wykończeniowych. Przestrzeni patronować będzie stylistyczny minimalizm.

– Minimalizm polegający na bardzo selektywnym i przemyślanym doborze użytych we wnętrzach elementów był dla nas bardzo istotny. Chcieliśmy, aby każdy przedmiot przykuwał uwagę, ale też unikaliśmy przeładowania wnętrz. Mają one bowiem być przyjazne człowiekowi, a prostota w największym stopniu sprzyja odpoczynkowi i regeneracji – podkreśla architekt Magdalena Federowicz-Boule.

Lobby, pierwsza przestrzeń, w której znajdzie się podróżny po przekroczeniu progu hotelu, zbuduje kontrast między wnętrzem a światem zewnętrznym, korzystając z naturalnej kolorystyki, organicznych form i elementów roślinnych. Stylistyczną narrację zapoczątkowaną przez lobby kontynuować będzie foyer – stonowana przestrzeń, budująca wrażenie naturalnej harmonii, ale też zachęcająca do spotkań i przez swoją aranżacyjną elastyczność nadająca się do organizacji różnego rodzaju wydarzeń czy dedykowanych imprez. O podniebienia gości zadba restauracja dostarczająca niezwykłych doznań kulinarnych, ale też za sprawą wystroju angażująca wszystkie zmysły. O ile serwowane w restauracji dania wzmocnią i odżywią ciało, tak z myślą o dobrym samopoczuciu zostało zaprojektowane spa, dające możliwość emocjonalnego detoksu i odstresowania się.

Na szczególna uwagę w projekcie wnętrz hotelowych zasługuje dziedziniec – ukryte serce hotelu, pełne zieleni, a dzięki szklanemu dachowi otwarte na otoczenie. Jednak ostatecznie goście i tak w końcu trafią do pokoi hotelowych, które mają być miejscem wyciszenia, relaksu i nabierania sił. Sprzyjać będą temu minimalistyczny wystrój i naturalna kolorystyka ułatwiające regenerację i odprężający sen.

Szacunek dla historii miejsca

Zespół architektów Tremend uwzględnił w swoich pracach projektowych historyczny charakter kamienic. Wszystkie zabytkowe elementy i przestrzenie objęte ochroną konserwatorską zostaną poddane renowacji, zachowując lub odwzorowując oryginalny wygląd. W ten sposób w spójnie zaprojektowanym wnętrzu powstanie harmonia tradycji i nowoczesności.

Wielofunkcyjna przestrzeń przemówi do nowej generacji podróżnych, a jednocześnie na nowo opowie historię tego miejsca. Poprzez miks lokalnej tradycji, designu, nowych technologii zorientowanych na człowieka oraz zrównoważonych praktyk powstanie nowoczesna przestrzeń, która pozytywnie wpłynie na samopoczucie przebywających w niej hotelowych gości.

Źródło: materiały prasowe OKK PR; pracownia Tremend

Exit mobile version