Instalacja Crystals Oskara Zięty otwiera nowy wymiar obiektów lustrzanych

0
2113

Instalacja Crystals to formacja lustrzanych obiektów łącząca geometryczne kształty z płynnymi przejściami. Polerowane powierzchnie zakrzywiają światło, tworząc zachwycająca gra refleksów i cieni.

Światło towarzyszy nam każdego dnia decyduje o tym, jak pojmujemy nasze otoczenie a cieniem, podkreśla formę. Jego załamanie, odbicie i rozproszenie pozwala zmienić sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Inspirowana załamującymi światło diamentami, instalacja Crystals, skupiająca uwagę zarówno formą, jak i efektem odbicia światła pod różnymi kątami.

Instalacja Crystals

W ramach Festiwalu Światła w Recklinghausen, trwającego od 19 września do 4 listopada 2018, Oskar Zieta wraz ze Studiem Zieta Prozessdesign przygotowali wystawę w przestrzeniach Muzeum Jerke, dołączając w ten sposób do grona prezentowanych tam artystów, takich jak Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro oraz Wojciech Fangor. Z tej okazji Oskar Zieta przygotował specjalną instalację artystyczną w oparciu o formy Crystals.

Instalacja Crystals

Premiera Crystals miała miejsce podczas Warsaw Home 2018.

Tam po raz pierwszy Oskar Zieta zaprezentował nową i zaskakującą formację geometrycznych obiektów ściennych. Od tego czasu projekt ewoluował, by przeistoczyć się w rozwiniętą, wieloelementową instalację artystyczną, nawiązującą kształtami do charakterystycznej bryły Muzeum Jerke. Lustrzana powierzchnia obiektów została wykorzystana do zakrzywienia i odbicia światła, by stworzyć malowaną światłem inscenizacje rozgrywającą się pośród obiektów muzealnych.

Formy Crystals odwołują się nie tylko do bryły budynku muzeum. W przestrzeniach Muzeum Jerke znajduje się wyjątkowy witraż, wkomponowany w bryłę muzeum. Został on stworzony przez Wojciecha Fangora, znamienitego polskiego artystę, wykorzystującego w swoich dziełach złudzenia optyczne, iluzję przestrzenną i abstrakcję. Eksperymentował z mocnymi formami, światłem, obrazem i barwami, a także zjawiskami powidoków.

Instalacja Crystals

Zakrzywione lustrzane powierzchnie dają niesamowite możliwości zabawy światłem. Wykorzystując paletę barw witraża Fangora, udało się stworzyć na powierzchni Crystals efekty będące hołdem dla jego twórczości.

Instalacja Crystals

Instalacja Crystals, dzięki swoim lustrzanym powierzchniom tworzy kalejdoskop, zakrzywiający rzeczywistość. Jeden z końców został ukierunkowany na witraż Fangora, tworząc barwne złudzenie optyczne dla osób spoglądających do środka.

Wytworzenie elementów w technologii nadmuchiwanego metalu, zwanej FiDU, pozwoliło uzyskać charakterystyczne układanie się materiału wzdłuż krawędzi, dając interesujące wizualnie efekty odbicia światła. Ukształtowanie metalu tworzy odbicia, tworzące kolorystyczne przejścia przypominające gradient. Nawiązuje on do ostatnich kolekcji Oskara Ziety, takich jak The Heat oraz The Gradient.

Instalacja Crystals

Wykorzystanie światła do inscenizacji wystawy tworzy zupełnie nowy wymiar doznań odbiorcy. Wpływa na postrzeganie rzeczywistości i otoczenia, zmieniając się zależnie od punktu obserwacji, pory dnia, a nawet pory roku.

Źródło: materiały Prasowe Zieta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj